gajowiec.pl - nowości i publikacje * news and articles

Mój świat, moja pasja, moje rozumienie przyczyn i metod leczenia schorzeń, które powodują ból oraz inne dolegliwości.

Wpisy otagowane „bóle głowy”

 • niedziela, 03 lutego 2013
  • Bóle głowy - przypomnienie artykułu z 7 września 2010 (z rewizją treści)

   Ponieważ od jakiegoś czasu trafia do mnie coraz większa grupa pacjentów dotkniętych problemami bólu głowy, pragnę przypomnieć treść krótkiego artykułu sprzed dwóch lat, w którym zawarłem skrótowo mój pomysł na leczenie tej jakże przykrej dolegliwości.

   Problematyka bólów głowy spędza sen z oczu wielu specjalistom. Poszukuje się przyczyn powstawania nie ustępujących po lekach uporczywych dolegliwości, które czynią normalne funkcjonowanie wręcz niemożliwym. Współistniejące z bólem nudności, światłowstręt, zaburzenia równowagi i inne reakcje wegetatywne dopełniają problemu.


   Rehabilitacja w modelu holistycznym źródeł dolegliwości głowy każe doszukiwać się w następujących rejonach i łańcuchach przyczynowo-skutkowych:
   1.m i e d n i c a: podrażnienie więzadeł stawów krzyżowo-biodrowych oraz innych struktur łącznotkankowych mięśniowych i więzadłowych, nierównowaga statyczna miednicy,
   2.nieprawidłowości pracy połączeń międzykręgowych rejonu p i e r s i o w e g o kręgosłupa o różnym pochodzeniu,
   3.nieprawidłowości pracy połączeń międzykręgowych szyi, głównie rejonu p o d p o t y l i c z n e g o o różnym pochodzeniu,
   4.nadmierne napięcie struktur układu nerwowego wynikające z napięć lub podrażnień w układzie ruchu w rejonach o d l e g ł y c h od głowy,
   5.efekty po u r a z a c h głowy,
   6.wadliwe n a w y k i postawy wynikające z długotrwałej pracy siedzącej lub "przygnębiających" stanów emocjonalnych,
   7.inne (aparat żucia, nieprawidłowy poród, nieprawidłowo przebiegający rozwój psychoruchowy, przemoc domowa, molestowanie seksualne itd).

    
    


   Świadomie nie wyszczególniam tu stanów zwyrodnieniowo-degeneracyjnych, gdyż ich istnienie nie musi wcale decydować o pojawianiu się bólu czy innych objawów, a jest jedynie efektem nadmiernego obciążania mechanicznego konkretnych miejsc.

   Każda z najmniejszych struktur wymienionych obszarów jest w stanie wygenerować bodźce rozpoczynające tworzenie się łańcuchów patologicznych prowadzących wcześniej czy później do trudnego w identyfikacji i leczeniu problemu.
   Analiza zdjęć rtg, szczegółowe badanie manualne i rozmowa z pacjentem pozwalają zbudować obraz schorzenia i drogi jego rozwiązania.

   Leczenie:
   Jako zabiegi podstawowe stosuję:
   - specyficzne zabiegi ręczne, jak mobilizacje i manipulacje stawów, mobilizacje tkanek miękkich),
   - autoterapię zadaną pacjentowi, od której w większości przypadków uzależnione jest powodzenie terapii.

   W walce z bólem (lub innymi reakcjami kluczowymi) stosuję z reguły:
   - zabiegi odruchowe (igłoterapia, terapia bańką ogniową, terapię miodem, pracę ze skórą, pozycje ułożeniowe dla miednicy, pozycje rozciągowe dla wybranych grup mięśni).

   kontakt: www.gajowiec.pl, gabinet@gajowiec.pl, tel: 0602 786 988

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   niedziela, 03 lutego 2013 17:49
 • piątek, 23 grudnia 2011
  • Dlaczego warto rozciągać mięsień biodrowo-udowy?

   Nadszedł czas na "mięsień konfuzji" - illiopsoas. Dlaczego konfuzji - zaraz się wyjaśni.

   Mięsień ten składa się z dwóch wykonujących zgoła odrębną pracę mięśni. Patrząc na miejsca jego przyczepów oraz ulokowania, widać wyraźnie, że jest o n w stanie powodować niezwykle dużo komplikacji w obrębie statyki ciała, w miednicy oraz stawach biodrowych, na które także działa.

   Ale po kolei.

   1. Mięsień biodrowy: wypełnia sobą dół biodrowy po wewnętrznej stronie talerza biodrowego i schodzi w dół ku niewielkiemu uwypukleniu na kości udowej , zwanemu krętarzem mniejszym.

   2. Mięsień lędźwiowy większy: prtzyczepia się do przednich (brzusznych) części trzonów kręgów lędźwiowych od Th12 - L4 oraz wyrosków popraczenych L1 - L5 i kończy się na krętarzu mniejszym. Składa się z dwóch wartstw, pomiędzy które wpasowane są fragmenty splotu lędźwiowego.

   Czas na jego wielozadaniowość.

   Mięsień należy do grupy mięśni tonicznych, czyli tych, które mają tendencje do przykurczania się w warunkach do tego sprzyjających. Do tejże samej grupy zaliczają się min. mięsień gruszkowaty, prostownik grzbietu odcinka lędźwiowego oraz prosty uda (wymienione mięśnie znajdują się w synergii z illiopsoasem). Jest antagonistą nastepujących mięśni fazowych (wiotczejących): prostego brzucha oraz posladkowego wielkiego.

   Jako, że rozpina się zarówno na kręgosłupie lędźwiowym, jak i na miednicy, potrafi działać na wszystkie stawy w obrębie tych miejsc.

   Na staw krzyżowo-biodrowy na przykład częśc kręgosłupowa działa pochyleniem kości krzyżowej ku przodowi względem jej naturalnej osi obrotu, poprzecznie na poziomie drugiego segmentu krtzyżowego (S2), a część biodrowa odwrotnie. Na połączenie pomiędzy dolnymi segmentami piersiowymi, a górnymi lędźwiowymi działa przeprostowując kręgoslup ku tylowi. Tu najczęściej wywoluje tzw. lumbago górne, czyli zespół bólowy dolnej części klatki piersiowej, ktory jest niezwykle często mylony z bolami lędźwi. Drażniąc odpowiednie segmenty lub przechodząc w stan podrażnienia mięsień ten wywoluje bóle nasladujące dolegliwości nerek. Przy tzw lumbago dolnym jego dysfunkcja manifestuje się bólem rozchodzącym się na wysokości górnej części kości krzyzowej. Mięsien ten potrafi wywoływac zaburzenia w oddawaniu moczu, bole podbrzusza (ginekologicznie bez zmian), zaburzenia wegetatywne objawiające się zagazowaniem brzucha i zaparciami, ale co najistotniejsze - współtworzy dysfunkcje bioder współuczestnicząc w procesie przykurczania się tychże wg tak zwanego wzroca torebkowego. Przez to potrafi inicjować proces zwyrodnieniowy bioder lub go przyspieszac.

   jednym z łatwiejszych sposobów radzenia sobie z tym mięśniem i jego przykurczami jest stretching właśnie ! Należy jednak pamiętać o jego dwuczęściowej konstrukcji i sensownym aplikowaniu konkretnego ćwiczenia na odnośne dysfunkcje.

   Dyskusyjnym pozostaje istnienie punktów bólowych uciskowo. Ja proponowałbym wewnętrzną stronę talerza biodrowego, które to miejsce jest odczuwane przez samych pacjentów oraz - nawet, jeśli nie jest identyfikowane, jako źródło bólu - promieniuje np. na przednią stronę brzucha, podbrzusza czy też uda.

   Co więc z tym biodrowo-lędźwiowym jest nie tak? Mięsień, który potrafi rozszaleć się przy banalnym pozornie ruchu odrzutu prostej nogi ku tyłowi podczas nieprawidłowej rozgrzewki (tancerze, lekkoatleci), potrafi reagować skurczem jednostronnie powodując skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego w stronę przykurczu, potrafi dać się we znaki ciężarnym kobietom, bo rozciąga się go ruchem na biodrach własnie... Mięsień, który jako główny, wykonuje tzw. nożyce - jakże bezlitośnie promowane, jako rzekomo doskonałe ćwiczenie na brzuch. Działając na stawy krzyżowo-biodrowe potrafi wygenerować z nich reakcje migrenowo-wegetatywne łącznie z połówkowymi bólami głowy. A nade wszystko zaburza, jeszcze raz powtórzę - zaburza pracę b i o d e r.

   W zestawie codziennego rozciągania powinno znaleźć się miejsce na ten niezwykły mięsień toniczny.


   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   piątek, 23 grudnia 2011 16:29
 • sobota, 06 listopada 2010
  • Świece Hopi

   Wśród ciekawostek wykorzystywanych przeze mnie w terapii można także napotkać świece Hopi. Stara metoda regulowania ciśnienia w obrębie przestrzeni powietrznych twarzoczaszki, wykorzystywana do leczenia schorzeń uszu, oczyszczania tychże, zatok, gardła, bólów głowy, napięć i nadmiernego pobudzenia emocjonalnego, kłopotów z koncentracją itd. Bardzo polecam:-)

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   sobota, 06 listopada 2010 20:03
 • piątek, 22 października 2010
  • Produkty pszczele

   Produkty pszczele

   1. Miód – to produkt przerobu przez pszczoły nektaru i spadzi. Zawiera okolo 400 witamin, hormonów i fermentów. Ogrzewany do temperatury 40 stopni traci znacznie na swej biologicznej aktywności.

   2. Propolis – Wnętrze zdrowego ula to wnętrze prawie sterylne. Sterylność swą zawdzięcza właśnie propolisowi. Propolis to smoła zebrana z pąkow oraz liści drzew i przerobiona przez pszczoły. Zawiera ponad 50 związków organicznych i mineralnych, około 10 ważnych dla życie witamin, 17 aminokwasów. Dzięki swoim właściwościom propolis chroni rój przed niebezpieczeństwami takimi jak: mikroby, bakterie i grzyby.

   A przy tym bardzo ważne, ze organizm człowieka nie wykazuje skłonnosci do przywykania na propolis. Propolis ma właściwości oczyszczające i regenerujące komórki, przywraca im ich pierwotne funkcje. Ma własciwości antyoksydacyjne. Wydala z organizmu wolne rodniki. I cóż więcej chcieć….

   3. Pyłek pszczeli – dla pszczół to produkt, którym żywi swoje “dzieci”. Zawiera białka, wszystkie witaminy, makro- i mikroelementy oraz aminokwasy.

   4. Pierzga – to zakonserowany pyłek pszczeli, ktory przeszedl fermentację mlekową. Złożony w (soty) i zabezpieczony woskiem . Zawiera aminokwasy, witaminy i fermenty, posiadające wysokie właściwości antymikrobowe. Można ja nazwać naturalnym anabolikiem.

   5. Mleczko pszczele – główne pożywienie królowej matki. Żywiąc się tylko tym produktem królowa matka może przezyć 7-8 lat. Natomiast zwykle pszczoły przeżywają przeciętnie 40-45 dni. Zawiera wszystkie znane aminokwasy, kwasy tluszczowe, ponad 100 różnych związków mineralnych i witamin. Dziala szybko i widocznie. Stymuluje wzrost I rozwój, podwyższa życiową energię, aktywizuje przemianę materii, normalizuje pracę systemu endokrynologicznego.

   6. Jad pszczeli – w niewielkich dozach jest zupełnie bezpiczny dla czlowieka. Obniża poziom cholerosterolu we krwi, normalizuje ciśnienie, a takze uśmieża ból. Dlatego znajduje się między innymi w kremie Tentorium.

   7. Wosk – twarda, ziarnista substancja. Może mieć kolor od bialego przez żółty do brudno żółtego (burego). Ma unikalne wlasciwosci absorbcji wszelkich szkodliwych elementów przemiany materii. Dlatego stosuje się go procesach zapalnych zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

   W związku z przekrojem dolegliwości, z którymi pracuję w gabinecie proponuję wsparcie terapii (głównie dotyczy to aplikacji miejscowej) za pomocą następującego produktu:

   Krem Tentorium

   Skład: olej roślinny, wosk pszczeli, woda destylowana, olejek kamforowy, wyciąg z chrzanu, propolis, dymeksid, jad pszczeli.

   Właściwości: bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne, przeciwobrzękowe, poprawia krwioobieg w tkankach i organach, poprawia wygląd skóry , przyczynia się do szybszej regeneracji tkanek, obniża uczucie bólu i zmęczenia w mięśniach.

   Zalecany przy :

   1.w terapii zespołów związanych z rwą kulszową (przede wszystkim z zespołami pseudokręgowymi), chorobie zwyrodnieniowej stawów i ewent. dolegliwości tego pochodzenia, zapaleniach stawów, bólach międzyżebrowych, nerwobólach, bólach mięśniowych,

   2.„rozpuszczaniu” zwapnionych fosfolipidów (soli na powierzchni stawów), poprawie ruchliwości stawów,

   3.urazach, szwach, otarciach, nadciągniętych więzadłach, oparzeniach,

   4. gojeniu szram pooperacyjnych, uelastycznieniu pooperacyjnych blizn, a także blizn oparzeniowych,

   5.nerwobólach (na przebiegu podrażnionego bólowo pola skóry),

   Sposób przyjmowania :

   Maksymalnie krem można przyjmować (bez przerwy) 3-4 miesięcy. Przez 10 dni używać go w formie masażu, a w czasie 10 dniowych przerw między kolejnymi masażami, krem po prostu nakładać na bolące miejsca.

   Przeciwwskazania :

   Alergia na produkty pszczele, przy temperaturze powyżej 38,8 stopnia. Po masażu lub nałożeniu kremu nie można przyjmować gorącej kąpieli lub prysznica.


   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   piątek, 22 października 2010 19:04
 • wtorek, 07 września 2010
  • Wpis bez tytułu


   Bóle głowy - przyczyny i leczenie – art. dla portalu medserwis.pl


   Problematyka bólów głowy spędza sen z oczu wielu specjalistom. Poszukuje się przyczyn powstawania nie ustępujących po lekach uporczywych dolegliwości, które czynią normalne funkcjonowanie wręcz niemożliwym. Współistniejące z bólem nudności, światłowstręt, zaburzenia równowagi i inne reakcje wegetatywne dopełniają problemu.
   Rehabilitacja ręczna w modelu holistycznym źródeł dolegliwości głowy każe doszukiwać się w następujących rejonach i łańcuchach przyczynowo-skutkowych:
   1.miednica: podrażnienie więzadeł stawów krzyżowo-biodrowych oraz innych struktur łącznotkankowych mięśniowych i więzadłowych, nierównowaga statyczna miednicy,
   2.nieprawidłowości pracy połączeń międzykręgowych rejonu piersiowego kręgosłupa o różnym pochodzeniu,
   3.nieprawidłowości pracy połączeń międzykręgowych szyi, głównie rejonu podpotylicznego o różnym pochodzeniu,
   4.nadmierne napięcie struktur układu nerwowego wynikające z napięć lub podrażnień w układzie ruchu w rejonach odległych od głowy,
   5.efekty po urazach głowy,
   6.wadliwe nawyki postawy wynikające z długotrwałej pracy siedzącej lub "przygnębiających" stanów emocjonalnych,
   7.inne.


   Świadomie nie wyszczególniam tu stanów zwyrodnieniowo-degeneracyjnych, gdyż ich istnienie nie musi wcale decydować o pojawianiu się bólu czy innych objawów, a jest jedynie efektem nadmiernego obciążania mechanicznego konkretnych miejsc.

   Każda z najmniejszych struktur wymienionych obszarów jest w stanie wygenerować bodźce rozpoczynające tworzenie się łańcuchów patologicznych prowadzących wcześniej czy później do trudnego w identyfikacji i leczeniu problemu.
   Analiza zdjęć rtg, szczegółowe badanie manualne i rozmowa z pacjentem pozwalają zbudować obraz schorzenia i drogi jego rozwiązania.

   Leczenie:
   Jako zabiegi podstawowe stosuję:
   - pracę z terapeutą manualnym (specyficzne zabiegi ręczne, jak mobilizacje i manipulacje stawów, mobilizacje tkanek miękkich),
   - autoterapię zadaną pacjentowi.

   W walce z bólem (lub innymi reakcjami kluczowymi) stosuję z reguły:
   - zabiegi odruchowe (igłoterapia, terapia bańką ogniową, terapię miodem, pracę ze skórą).

   kontakt: www.gajowiec.pl, gabinet@gajowiec.pl, tel: 0602 786 988

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   wtorek, 07 września 2010 11:24

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny