gajowiec.pl - nowości i publikacje * news and articles

Mój świat, moja pasja, moje rozumienie przyczyn i metod leczenia schorzeń, które powodują ból oraz inne dolegliwości.

Wpisy

 • środa, 01 września 2010
  • O biodrach kilka słów

   O biodrach kilka słów

   Stawy biodrowe to duże stawy umieszczone w newralgicznym miejscu ciała. Przechodzi przez nie wiele osi warunkujących mechaniczną złożoność tych stawów. Stawy te łączą tułów z kończynami przenosząc wzajemne obciążenia poprzez kostny pierścień miednicy. O ich mechanicznej zdolności do przenoszenia obciążeń decydują: nienaruszone chrzęstne powierzchnie stawowe, płynność współpracy tzw. partnerów stawowych oraz więzadeł i mięśni otaczających staw. Biodro jest tzw. stawem mięśniowym, co oznacza, iż gwarantem jego podstawowej stabilności są właśnie mięśnie. One "napędzają" staw decydując wraz z aparatem mocnych więzadeł o swobodzie ruchów, ich zakresach oraz możliwościach siłowych kończyn, a co za tym idzie całego człowieka.

   Dolegliwości stawów biodrowych są z reguły wynikiem kilku podstawowych przyczyn:
   - urazów,
   -nieprawidłowej pracy tkanek sterujących stawem (tzw. nierównowaga statyczna mięśni prowadząca najczęściej do zmian zwyrodnieniowych i ich przykrych konsekwencji - NAJCZĘŚCIEJ),
   - tzw. przyczyn pozastawowych objawiających się dysfunkcją stawów biodrowych (głównie nieprawidłowy wzorzec dekompensacji emocjonalnej).
   - wrodzone wady rozwojowe (np. stany podysplastyczne).

   Staw biodrowy jest niezmiernie istotnym stawem organizmu ze względu na swoje położenie i funkcję. Jest elementem łączącym względnie sztywny pierścień miednicy z kończynami dolnymi przenosząc pomiędzy tymi elementami wzajemne naciski. Jest bardzo ruchomym w swojej naturze stawem pozwalającym na wykonywanie rozległych ruchów. Jest także rejonem wychwytującym i kumulującym określonego rodzaju stany emocjonalne (smutek, przygnębienie..)
   Otoczony bardzo silnymi małymi mięśniami krótkimi skręcającymi, jak i pośrednio dużymi sterującymi pracą talerzy biodrowych narażany jest na różnorakie zmiany czynnościowe mogące ujawniać się konkretnymi stanami bólowymi w obszarze samego stawu, jak i poza nim.

   Brak normy długości i elastyczności mięśni sterujących biodrem
   Nieprawidłowe napięcie mięśni jest stanem, który wynika z niezachowania pełnej prawidłowej elastyczności i rozciągliwości mięśni sterujących stawem. Każdy staw, by zachować fizjologiczny zakres ruchu, a przez to wykorzystać swój potencjał ruchowy zaproponowany przez Naturę, musi być otoczony mięśniami elastycznymi i rozciągliwymi. Jeśli - wskutek zaniedbania, źle zaprogramowanych ćwiczeń czy wreszcie długotrwałej pracy w pozycji siedzącej - doprowadza się do przykurczów mięśni (zmniejszenie naturalnej długości i elastyczności) powoduje to w krótszym lub dłuższym czasie dolegliwość danego stawu lub jego współuczestnictwo w łańcuchu innych dolegliwości łącznie z powstawaniem zmian zwyrodnieniowych. Najprostszą terapią takich stanów są ćwiczenia szeroko rozumianego stretchingu mające na celu przywrócenie fizjologicznych norm długości i elastyczności mięśni. W trakcie tych ćwiczeń obserwuje się zwykle ustępowanie dolegliwości, nawet tych odległych od rozciąganych mięśni. Dla stawu biodrowego wspomaga się je tzw. pozycjami rozciągowymi w odpowiednio wykonywanych biernych siadach mających rozciągać także torebkę stawu biorącą udział w tworzeniu patologicznych wzorców napięć.

   Pozastawowe przyczyny dolegliwości
   Przyczyny pozastawowe bólu bioder są to takie reakcje, które mają swoje źródło poza danym stawem (nawet całkiem daleko) a ujawniające się w nim określonym zaburzeniem (ból, drętwienie, obrzęk stawu, ograniczenie jego ruchomości, subiektywna słabość stawu, zaburzenie czucia i inne łącznie z reakcjami wegetatywnymi wynikającymi z odruchowego połączenia tkanek narządu ruchu z organami wewnętrznymi). Stawy biodrowe są tzw. stawami odbiorcami-nadawcami, tzn., że mają zdolność wychwytywania napięć o różnym charakterze pochodzących zarówno ze sfery fizycznej, jak i psychicznej, jak i przesyłania ich do innych stawów, jak kolano czy stopa. Najczęstszym nadawcą bodźców przeciążeniowych dla biodra są: struktury miednicy, stawy krzyżowo-biodrowe i kręgosłup oraz sfera emocjonalności (smutek, wrażenie beznadziei, poniżenia..). Tam więc należy szukać powodów do bólu bioder. Nierozwiązany problem wadliwego funkcjonowania biodra może obić się dolegliwością struktur-odbiorców czyli organów miednicy mniejszej, stawy krzyżowo-biodrowe, kolana, stopy, jak i pośrednio poprzez układ wegetatywny głowa, szyja.

   art. powstał na zamówienie portalu www.medserwis.pl   krótki komentarz:

   Staw biodrowy jest w moim rozumieniu stawem o niezwykłej i nadal niedocenianej roli w całości funkcji ciała. Nie bez powodu określa się go Wielkim Lekarzem. Bardzo dużo dolegliwości, czasem pozornie nie powiązanych z biodrem, ustępuje właśnie po pracy z tym stawem. Zależność ta potrafi także zaskakiwać do dziś także mnie, który z podziwem przyglądam się odruchowości tego stawu i jego roli w ciele człowieka. Źle pracujący staw biodrowy to bardzo częste dolegliwości imitujące tzw rwę kulszową i mocno naciągane wielokrotnie diagnozy tejże z pozornie oczywistym podejrzanym kręgosłupem w roli głównej. Leczenie kręgosłupa (jakkolwiek rozumiane) nie przyniesie żadnej poprawy, bo leczy się po prostu nie to, co trzeba. Pacjenci wielokrotnie intuicyjnie wskazują na miejsce, z którego wychodzi ból w kierunku nogi, poddając tym samym pod wątpliwość sens diagnoz stawianych jedynie w oparciu o zdjęcia rtg a nie badanie czy nawet sensownie przeprowadzony wywiad. Leczenie w moim odczuciu nie powinno być kierowane na leczenie obrazu rtg, a żywego człowieka i jego dolegliwości, które uznaje za dokuczliwe. Dysfunkcje bioder to także bóle podbrzusza, u kobiet dysfunkcje czynnościowe związane z niepłodnością, bolesnym miesiączkowaniem, u mężczyzn zapalenia prostaty, u obu płci zaburzenia w pracy pęcherza, jelita grubego, dużo tego...

   kontakt: www.gajowiec.pl, gabinet@gajowiec.pl, tel: 0602 786 988

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   środa, 01 września 2010 10:38
 • wtorek, 31 sierpnia 2010
  • Drętwienia rąk

   Drętwienia rąk u zawodowego gitarzysty "poszły" na miód, o dziwo. Igły były, plastrowanie było, mobilizacje kości, Bóg sam pamięta, co robiliśmy i wszystko z miernym skutkiem. Aż w desperacji sięgnąłem po miód. I poszło..uffff..

   kontakt: www.gajowiec.pl, gabinet@gajowiec.pl, tel: 0602 786 988

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   wtorek, 31 sierpnia 2010 16:44
  • Bóle u ciężarnych kobiet

   Często dokuczają, potrafią zaburzać sen, nie pozwalają znaleźć wygodnej pozycji, powodują irytację i przekonanie, iż dzieje się coś bardzo niepokojącego. Czy tak?

   Zmiany następujące w ciele kobiety wynikają bezpośrednio ze stopniowego przygotowywania się ciała kobiety do przejścia dziecka na świat. By poród nastąpił bez większych przeszkód musi ono nabrać odpowiedniej "miękkości".

   Ciało w tym przypadku to mięśnie, więzadła, torebki stawów, powięzie i oczywiście skóra. Nie można zapominać o dolegliwościach ze strony narządów i układów wewnętrznych, ale o tym za chwilę. Praca organizmu podporządkowuje się stopniowo pod moment rozwiązania. Mięsnie i stabilizatory stawów czyli więzadła rozpulchniają się tracąc na swojej naturalnej sprężystości. Stają się bardziej podatne na rozciąganie zarówno poprzez ruch, jak i statycznie przez pozycję. To pierwsze źródło bolesności...

   Stawy kręgosłupa, który zmienia swój kształt wskutek powiększającego się brzucha, podlegają także swoistemu przeorganizowaniu mechanicznemu i odruchowymi. Te niezwykle delikatne struktury bardzo łatwo odbierają sygnały o zmianach w konfiguracji krzywizn pleców. Podobnie rzecz ma się z więzadłami kręgosłupa coraz mocniej ściskanymi w odcinku lędźwiowym, a rozciąganymi w piersiowym. To drugie źródło bólu...

   Skóra człowieka jest nie tylko zwykłym okryciem wszystkiego, co w nas... Jest lustrem organizmu. Ta żywo reagująca powłoka posiada określoną zdolność do rozciągania, poddawania się ruchowi, pozwalając na swobodne ruchy. Powiększający się wymiar ciała poddaje skórę stałemu rozciąganiu. Osobnicza wrażliwość każdej z pań potrafi być na tyle różna, że jedne odbierają ten stan jako ciasnotę we własnym ciele, inne jako parzące rozdzieranie się skóry na grzbiecie czy brzuchu. To trzecie źródło bólu...

   Częstym problemem, o którym słyszy się od pań jest drętwienie całych ramion od barków po czubki palców czy nóg, wrażenie ich ciężkości, wypełnienia, rozdęcia. Przyczyny tych objawów można szukać w rozciąganiu układu nerwowego, bardzo wrażliwego na naciąganie właśnie. Wyobraźmy sobie, że pomiędzy czubkiem głowy a końcem stóp i palców rąk rozpięto prawie nie dające się rozciągać przewody elektryczne. Zmiany ukształtowania ciała, w którym biegną zmieni ich zdolność do przewodzenia impulsów. Najprościej o tym komunikować poprzez właśnie zaburzenia czucia, drętwienia lub inne reakcje. Zwykle ustępują one ponarodzinach dziecka, choć nie muszą. Karmienie w pozycji pochylenia ku dziecku, godziny spędzane w wielokrotnie niewygodnych ułożeniach na boku, w skrętach muszą owocować różnymi dolegliwościami ze strony przemęczanego i przeciążanego narządu ruchu.

   Co z narządami wewnętrznymi? One przecież też muszą jakoś przetrwać te kilka miesięcy? Dopasowując się do zmieniających się kształtów ciała, jak w zatłoczonym autobusie, wydają z siebie wielokrotnie pomruki niezadowolenia. A to żołądek "odbija" swoją zawartością w przełyk, a to uciskany pęcherz wymaga częstych wizyt w toalecie, a to przepona uciskając w kierunku płuc ogranicza głęboki oddech... Mnóstwo tego.

   Paniom, które uskarżają się na te lub inne dolegliwości pragnę powiedzieć, że można nad nimi zapanować, ułagodzić je na tyle, by przeżyć spokojnie okres oczekiwania na dziecko. Paniom, które nie wiedzą, o czym piszemy gratuluję wspaniałej kondycji. Poród gwałtownie przerywa ten okres zmian i nagle organizm wykonać musi "w tył zwrot". Tym wszystkim oczywiście kierują hormony, które bezlitośnie rządzą się swoimi prawami. Przychodzi karmienie, kolejne wyzwanie dla mam i ich organizmów... Zmiany, zmiany, zmiany...

   *

   artykuł powstał dla portalu www.miastodzieci.pl

   kontakt: www.gajowiec.pl, gabinet@gajowiec.pl, tel: 0602 786 988

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   wtorek, 31 sierpnia 2010 11:25
 • poniedziałek, 30 sierpnia 2010
  • Miód i jego zastosowanie w gabinecie rehabilitacji

   MASAŻ MIODEM.

   Jest to rodzaj masażu, który dzięki zastosowaniu tej wyjątkowej substancji, posiada właściwości detoksykacyjne (odtruwające) organizm. W zabiegu tym usuwanie toksyn odbywa się przez skórę. Wśród problemów zdrowotnych, które pomaga korygować masaż miodem, znajdują się stany nerwowości i nadpobudliwości, bóle stawów i mięśni o pochodzeniu napięciowym, nadwaga czy – co istotne dla wielu osób – jest doskonały w walce z celulitisem. Ingerencja w organizm przy pomocy tego zabiegu uruchamia i pobudza działanie układu odpornościowego. Po pierwszych kilku zabiegach pacjent może czuć osłabienie, mieć wrażenie nawet pogorszenia samopoczucia, ale jest to normalna reakcja i nie powinna ona budzić niepokoju. To swoiste „przestrajanie” mechanizmów ciała wywołuje określony łańcuch reakcji przebudowujących jego dotychczasowe działanie. Podobnie, jak przy zastosowaniu terapii bańką czy igłoterapii – organizm dostaje się pod swojego rodzaju presję, która przeprowadza go do zdrowienia i poprawy funkcjonowania.

   Biorąc pod uwagę fakt odruchowego połączenia skóry ciała ludzkiego z organami wewnętrznymi i układem ruchu – masaż miodem ma niezwykłą zdolność generowania reakcji nawet bardzo odlegle działających na wybrane miejsca w ciele. Jest to o tyle ważne, że nie zawsze daje się przeprowadzać zabiegi na dokładnie wybranym miejscu, a trzeba jakoś do niego docierać z terapią. Po drugie – działając na rejony szczególnie unerwione czy też istotne odruchowo w całościowym modelu funkcji ciała, można uzyskać niespodziewanie duże i cieszące samego pacjenta efekty widoczne w powrocie do pełnego zdrowia.


   Prawidłowo wykonany zabieg powoduje u zdrowego człowieka praktycznie całkowite wchłonięcie miodu w skórę. W sytuacji choroby, schorzenia czy dysfunkcji o podłożu odruchowym, można uzyskać widoczne gołym okiem „wyprowadzanie” substancji trujących przez skórę z organizmu pod postacią brudnawej szarej cieczy nie podobnej już w niczym do miodu. Taki efekt traktowany jest jako oczekiwany i poświadcza o skutecznym działaniu odtruwającym miodu w trakcie zabiegu.

   Regułą dobrze wykonanej każdej terapii jest przestrzeganie wskazań i przeciwskazań do zabiegów.

   Masaż wykonuje się nieznacznie podgrzanym miodem, który winien osiągać temperaturę termicznie akceptowalną przez pacjenta: ok 30 stopni. Tak ciepły miód posiada już nieco bardziej płynną formę, łatwiej daje się smarować po skórze i łatwo się wchłania. Po zabiegu nie smaruje się skóry żadnym kremem czy też maściami.

   Rodzaje miodu wykorzystywane do zabiegów: każdy z miodów dostępnych na rynku (poza sztucznym oczywiście) daje się użyć w tego typu terapii. Najczęściej używa się miodu wielokwiatowego ze względu na jego zdolność utrzymywania się przez długi czas w formie płynnej oraz niewielkie ryzyko reakcji uczuleniowej u osób nadwrażliwych na substancje miodowe. Stosowanie różnych typów pozwala jednak skupić się bardziej na wybranych schorzeniach, które chcemy leczyć.

   Kosmetolodzy z całego świata z niedowierzaniem wręcz przyglądają się skuteczności terapii masażem miodowym w zwalczaniu przeróżnych schorzeń skóry z celulitisem włącznie. Renomowane ośrodki rekreacyjne oraz spa przejęły już na swoje potrzeby ten typ masażu ze względu na jego niezwykłą skuteczność. Potwierdza się więc reguła, że naturalność zastosowanych środków, wyzwala w organizmach ludzkich potencjał do samoregulacji i zdrowia. A za tym idzie oczywiście lepszy wygląd...

   ZABIEGI

   *peeling: z dodatkiem olejków / oliwy w proporcji uzależnionej od rodzaju skóry (sucha, wilgotna, tłusta) oraz ewentualnych kremów peelingujących używanych i znanych klientowi,

   *antycelulitisowy: z niewielką ilością olejku / oliwy, na zakończenie zabiegu zmywa się skórę ciepła wodą,

   *poprawiający jędrność skóry: miód i oliwka w proporcjach umożliwiających swobodne prowadzenie masażu skóry łącznie ze szczypaniem wybranych okolic,

   *inne uzależnione od potrzeb.

   kontakt: www.gajowiec.pl, gabinet@gajowiec.pl, tel: 0602 786 988

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 30 sierpnia 2010 21:41
  • Opis

   Pacjent z bólem na wysokości łopatek, stopniowo ustępującym wskutek pracy zarówno z tkankami miękkimi, jak i segmentami kręgosłupa. Źródło wszystkiego wydaje się tkwić w miednicy: pojawiła się odpowiedź z pierścienia zwieraczy pod postacią mijającego krwawienia w trakcie wypróżnień, jak i zaskakująco odpowiedziały jelita - zaparciem. Ustępuje pod wpływem diety winogronowej. Zalecone uelastycznianie krótkich mięśni bioder i...obserwujemy:-).

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 30 sierpnia 2010 16:54
 • niedziela, 29 sierpnia 2010
  • Blog jako aktualności

   Blog ma spełniać podstawową funkcję dynamicznej części mojej strony www.gajowiec.pl, ukazując życie gabinetu "od wewnątrz", tj. opisywać co ciekawsze propozycje leczenia wybranych schorzeń, z którymi zgłaszają się pacjenci, przedstawiać nowości wprowadzane w arsenał środków terapeutycznych, ciekawostki z zakresu terapii pokrewnych, proponowane sposoby wspomagania skuteczności leczenia itd. Wszystkie informacje dotyczące pacjentów będą przedstawiane oczywiście in cognito z zachowaniem pełnej dyskrecji w kwestii danych osobowych. Będzie mi miło czytać Państwa komentarze przesyłane na mój adres: gabinet@gajowiec.pl. Podejmę oczywiście każdą rzeczową dyskusję z autorami komentarzy, w szczególności z tymi, którym bliski jest holistyczny model leczenia schorzeń człowieka. Zaczynam więc..

   ---

   Już dziś umieszczam informację dotyczącą prelekcji przygotowywanej na dzień 9 października, tj. sobotę. Zaproszenie kieruję do wszystkich ciekawych tematyki zawartej w treści zaproszenia.

   ******

   Centrum Pomocy Profesjonalnej,

   Polsko Szwajcarski Instytut Rehabilitacji Dentystycznej

   Gabinet Rehabilitacji Bartłomieja Gajowca

    

   zapraszają na prelekcję nt.

    

   Ciało, jako płaszczyzna integrująca osobowość:

   diagnostyka i leczenie wybranych dysfunkcji ciała ludzkiego”

    

   data: 9 października 2010,

   godz. rozpoczęcia: 10:00

   miejsce: Polsko Szwajcarski Instytut Rehabilitacji Dentystycznej, ul. Ustrzycka 5, Warszawa (wjazd od ul. 1 sierpnia, łączącej ul. Grójecką z ul. Żwirki i Wigury)

   telefony kontaktowe:

   CPP tel: 22 637 40 80 (81), 22 24 12 444, 22 24 12345

   IRDENT: tel 0501 423456

   Gab Reh: tel 0602 786988

   Tematy prelekcji:

    

   Bartłomiej Gajowiec

   1. Podstawy budowy ciała człowieka w koncepcji holistycznej, współzależność psyche i soma na poziomie fizjologii, reakcje ciała na stres, stawy, jako odbiorcy i nadawcy napięć, przenoszenie informacji przez struktury łącznotkankowe, równowaga statyczna ciała, struktury poprzeczne, pola punktów spustowych, ból.

   2.Wybrane jednostki chorobowe, ich diagnostyka i propozycje leczenia.

   3. Pokaz wybranych technik stretchingu, pozycji ułożeniowych, jako wstęp do autoterapii.

    

   Agnieszka Jasek

   1. Zaburzenia w stawie skroniowo - żuchwowym jako przyczyna uciażliwych napięciowych bólów głowy – diagnostyka.

    

   Dyskusja

    

   Z A P R A S Z A M Y

   wstęp na prelekcję jest darmowy

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   niedziela, 29 sierpnia 2010 23:15

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny