gajowiec.pl - nowości i publikacje * news and articles

Mój świat, moja pasja, moje rozumienie przyczyn i metod leczenia schorzeń, które powodują ból oraz inne dolegliwości.

Wpisy

 • piątek, 30 sierpnia 2013
  • Początek roku szkolnego...

   Początek roku szkolnego to także powroty do zajęć pozalekcyjnych, także tych, które angazują dzieci fizycznie. Aby zajęcia te jak najlepiej im służyły i jak najbardziej z nich korzystały, pamiętajmy o podstawach, czyli przed wszystkim rozgrzewce i skupieniu w ich trakcie.

   Pragnę przypomnieć mój art o rozgrzewce właśnie:

   http://gajowiec.blox.pl/2013/07/Rozgrzewka.html

   oraz o urazach ujętych przez pryzmat mojej ulubionej sztuki walk - aikido:

   http://gajowiec.blox.pl/2012/02/Urazy-w-aikido.html

   Po każdych zajęciach dzieci powinny mieć możliwość choćby przez chwilę odpocząć, wyciszyć się, objąć myślami to, czego doświadczały w trakcie zajęć i jakie z nich wyjdą. Domyka to cykl rozpoczynany rozgrzewką, po której następuje część główna treningu.

   Nie można także ignorować najmniejszych sygnałów bólu tudzież dyskomfortu: wiele urazów potrafi dobrze się maskować. Pamiętajmy, że dodatkowe zajęcia mają dzieciom dawac radość, przepełniać je poczuciem zadowolenia a nie stanowić dla nich niepotrzebnego obciążenia wynikającego z niezrozumiałej dla nich rywalizacji, której nierozłącznym elementem jest przegrana.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   piątek, 30 sierpnia 2013 22:50
 • środa, 28 sierpnia 2013
  • Czy wiecie, że...

   Indeks - nazwa anatomiczna drugiego palca ręki człowieka, czyli tzw. palca wskazującego.

   Nazwa określająca powszechnie przedmiot, który wskazuje na studenta, jego posiadacza. 

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   środa, 28 sierpnia 2013 11:54
 • niedziela, 25 sierpnia 2013
  • Czy wiecie, że...

   Ręka: (łac. manusW języku potocznym często rękę nazywa się mylnie dłonią, zaś terminu ręka używa się jeszcze mylniej do określenia całej kończyny górnej[1]

   Ręka to dystalna część kończyny górnej naczelnych składająca się z trzech, licząc od części proksymalnej, odcinków[1]:

   • nadgarstek(carpus) składający się z dwóch szeregów kości poskładanych w łuk,
   • śródręcze(metacarpus), to pięć długich kości łączących nadgarstek z palcami,
   • palce(digiti). od trzyczęściowych palców II, III, IV i V po dwuczęściowy kciuk.

   Ręka posiada część dłoniową i grzbietową. Ręka posiada praktycznie nieograniczone zasoby receptorów czucia, co powoduje, iż stanowi najczulszy detektor powierzchni, które penetruje. Od słowa manus pochodzą jego wszelkie odłamy słowa manualny (terapia manualna, zdolności manualne itd). Ręka obslugiwana jest zarówno poprzez mięśnie długie przedramiebia, jak i krótkie, zwane mięśniami wlasnymi ręki. Ręce służą do pracy, do przytulania, kontaktow społecznych, gestykulacji, wyrażania emocji...Są nieograniczone w swoim przeznaczeniu. Pełne ruchu, sa pełne precyzji, siły, wytrzymalości, delikatności.

   O rekach pisałem już na tym blogu wielokrotnie, także w artykułach "Ręce w aikido." (również w wersji ang:

   http://blog.aikidojournal.com/2011/07/23/aikido-and-hands-by-bartlomiej-gajowiec/

   Czuwajmy nad swoimi rękami. Sa tego warte, cokolwiek wykonują.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   niedziela, 25 sierpnia 2013 17:00
 • piątek, 23 sierpnia 2013
  • Dlaczego warto głaskać ręce?

   Ręce służą praktycznie do wszystkiego, poza chodzeniem :-). Potrafią być zmęczone, opuchnięte, potrafią boleć. Ich stan jest także odbiciem sytuacji rozgrywających się w narządach wewnętrznych i ta wzajemność relacji jest niepodważalna.

   Głaskanie własnych rąk, automasaż czy jakiekolwiek staranie, by poprawić ich samopoczucie, mogą okazać się zbawienne nie tylko dla nich. Poświęcenie im kilku minut dziennie nie nadwyręży zapewne ciasnego grafiku obowiązków a może przynieść niezwykle wiele dobrego. Polecam wszystkim bez względu na wiek, płeć czy status społeczny.

   Głaskanie rąk najbliższych zwielokrotnia moc autoterapii.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   piątek, 23 sierpnia 2013 12:27
 • poniedziałek, 19 sierpnia 2013
  • Czy wiecie, że...

   Obojczyk: z łacińskiego clavicula - rzeczownik r. żeńskiego oznaczający kluczyk,

   Nazwa tej kości nadana została dzięki niewątpliwemu podobieństwu tejże do klucza. Zresztą jest ona kluczem do prawidłowego funkcjonowania kończyny górnej, gdyż jest jedynym punktem kostnym przenoszącym obciążenia na tułów oraz stanowiącym jedyną kostną podporę dla ciężkiej kończyny. Kość o kształcie niezwykle dopracowanym ewolucyjnie, doskonale przenosi odkształcenia wzdłużne.

   Najbardziej znanym zwrotem z wykorzystaniem słowa clavicula jest słynne con clave - pod kluczem, określenie narady kardynałów Kościoła Katolickiego mającej w zamierzeniu wyłonić z ich grona papieża.

   Obojczyk ze względu na swoją istotność w motoryce kończyny górnej był przez wieki chroniony specjalnymi osłonami, pancerzami, by walczący nie utracił możliwości operowania bronią. Kość ta jest jednak niezwykle podatna na urazy, szczególnie w młodym wieku głownie z powodu uderzeń lub niefortunnych upadków na bark.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 19 sierpnia 2013 15:22
  • VI Międzynarodowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej W Modelu Holistycznym

   Otrzymałem zaproszenie na VI MIędzynarodową Konferencję Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej W Modelu Holistycznym. Tematem przewodnim Konferencji będzie: „INTERDYSCYPLINARNE OBLICZA ZESPOŁU DNA MIEDNICY” UCIĄŻLIWOŚCI JEGO DYSFUNKCJI W RÓŻNYCH SFERACH ŻYCIA, TRUDNOŚCI TERAPEUTYCZNE I DIAGNOSTYCZNE.

   Temat wielokrotnie poruszany, niezwykle żywy, niezwyczajnie ignorowany, niespodziewanie odpłacający się za zaniedbywanie go...

   Planuję wziąć w niej udział ze względu na obszar objęty zagadnieniem: wszechpanującą miednicę.

   Z treści zawartej w załączonym zaproszeniu wybrałem fragment, który brzmi dość mocno w mojej świadomości i polecam go wielu czytającym te slowa: "Struktury dna miednicy, wraz ze strukturami żuchwowo-gnykowo-czaszkowymi okazały się systemami najbardziej wrażliwymi na stres związany z rodzicielskimi wzorcami reagowania na trudne sytuacje. Przetrwałe w filogenezie mięśnie obniżające ogon: pętla łonowo-odbytnicza, pętla łonowo-guziczna, m. guziczny nadal reagują na emocje pierwotne u człowieka, w drodze odruchu bezwarunkowego, skurczem i nadmiernym napięciem spoczynkowym. Bywa ono wzmacniane i utrwalane w odruchu warunkowym jako nabyte wzorce rodzicielskie, wyrażając się indywidualnym wzorcem reagowania na stres."

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 19 sierpnia 2013 10:04
 • środa, 14 sierpnia 2013
  • Rozpoczynam współpracę z Panią dr Grażyną Duszkiewicz

   Z przyjemnością informuję, iż od września rozpoczynam współpracę z ośrodkiem prowadzonym przez Panią dr Grażynę Duszkiewicz. Lecznica specjalizuje się w terapii natutralnej.

   Wstępnie dniem moich przyjęć w GD Med-dzie jest czwartek. O wszelkich nowościach będę informował na bieżąco. Celem zapisania się na wizytę proszę dzwonić pod nr 

   022 644-04-72

   Więcej o zakładzie Pani dr Duszkiewicz na stronie http://www.gd-med.pl/

   *

   I hereby inform that I will work with Grażyna Duszkiewicz , MD, starting this Sept. For appointments call 

   022 644-04-72

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   środa, 14 sierpnia 2013 09:21
 • wtorek, 13 sierpnia 2013
 • poniedziałek, 12 sierpnia 2013
  • Dlaczego gimnastyce korekcyjnej grupowej mówię nie?

   A to z prostego powodu: jest ona niecelowa, nieuzasadniona i najogólniej mówiąc - błędna zarówno metodycznie, jak i merytorycznie.

   Każda dysfunkcja narządu ruchu diagnozowana u dziecka winna być starannie analizowana i - jeśli takowa konieczność zachodzi - korygowana poprzez odpowiednie ćwiczenia, przemodelowanie nawyków ruchowych tudzież inne czynności, które podejmowane są w porozumieniu ze środowiskiem dziecka. Ćwiczenia proponowane przez terapeutę winny być wykonywane starannie, regularnie a zmiany w dziecku monitorowane na tyle stale, by móc wychwytywać najmniejsze wręcz reakcje na zadaną pracę. Ćwiczenia mają za zwyczaj charakter bardzo celowany na daną dolegliwość, która może i wygląda jak ta, którą ma dziecko sąsiadów, ale jej przyczyny i przebieg mają całkowicie odrębny rytm, gdyż dotyczą odrębnego organizmu.

   Dlatego właśnie wrzucanie dzieci do jednej grupy "no bo sobie poćwiczą" jest głupotą. Nie poćwiczą sobie. Pomęczą się, a na efekty tych wysiłków nie ma chyba zbyt co liczyć. Tym bardziej obecnie, gdzie powszechnie uczy się dzieci ignorancji do poleceń i braku zwyczajnej dyscypliny. Nie można w grupie ćwiczyć dzieci ze skoliozami, bo każda z nich zaczyna się i kończy w innym miejscu, bo jedna będzie z krzywizną pierwotną na poziomie L2 a inna C3 i co wtedy? Bo dzieci z płaskimi stopami nie mają co robić w grupie z dziećmi z chorobą Scheuermana a takowe grupy są przecież powszechnością. No bo to korektywa.

   Niedługo rozpoczynają się zajęcia szkolne / przedszkolne i z pewnością pojawi się grupa "terapeutów korektywy", którzy będą namawiali rodziców na przysyłanie do nich swoich pociech, no bo należy je już już natychmiast i jeśli nie to siódma plaga egipska. Proszę, pomyślcie, zanim na taki ruch się zdecydujecie.

   Oczywiście podniosą się głosy typu: "mnie tak ćwiczyli i pomogło". Tylko gratulować z ulgą. Nie uważam jednak, by spędzanie dzieci do pomieszczenia celem przećwiczenia ich na okoliczność różnych wad było względem nich czymś więcej, niż zwyczajnym oszustwem. A tu zaczynamy ocierać się o zwyczajne szkodzenie i to z premedytacją. Idąc za starożytnym primum non nocere proponuję zrezygnować z grupowych zajęć gimnastyki korekcyjnej.

   Chyba tyle na ten temat...

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 12 sierpnia 2013 12:00
 • piątek, 09 sierpnia 2013
  • Koniec urlopu / end of holidays.

   Koniec urlopu a więc praca od poniedziałku, serdecznie zapraszam pod stale tym samym numerem kontaktowym oraz poprzez skrzynkę kontaktu, aplikację Whats App oraz Talk. Dziekuję

   *

   I am back from my vacations. For appointments please call 602 786 988 or use the contact form on my web site or Whats App / Talk apllications. Thank you.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   piątek, 09 sierpnia 2013 12:27

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny