gajowiec.pl - nowości i publikacje * news and articles

Mój świat, moja pasja, moje rozumienie przyczyn i metod leczenia schorzeń, które powodują ból oraz inne dolegliwości.

Wpisy

 • wtorek, 26 kwietnia 2016
  • Rozumieć sens terapii

   Dolegliwość / choroba / ból są objawem. Reakcją na trwający zazwyczaj jakiś już czas proces, wewnętrzny opór stawiany czemuś w nas, zakorzenione przekonania, zza których za nic w świecie nie chcemy się ruszyć. Proces potrafi mieć swój początek i trwanie w całkowicie nieuświadomionych warunkach, jak choćby traktowane, jako normalne - wychowanie w domu rodzinnym. Opór stawiany może być wyborom - wybaczyć czy trwać w zapamiętaniu krzywd? Odpuścić, czy podejmować permanentny bój wewnątrz z zewnętrznymi okolicznościami, na których bieg teoretycznie nie mamy wpływu? Przekonania stanowiące tło naszego bytu, niejednokrotnie przejmujące funkcję kolein, którymi bez trzymania kierownicy można jechać nie zastanawiając się, dokąd. Świadomość tych faktów stawia przed człowiekiem możliwość. Możliwością jest wybór. Skoro dotychczasowy schemat zaprowadził człowieka w miejsce, w którym się znalazł i musi się leczyć, może warto rozejrzeć się i zastanowić, czy jest coś, co warto zmienić, by bezpowrotnie wycofać się z tego miejsca i czynnie uruchomić proces zdrowienia.

    

   Leczenie (tu znów pojawia się troistość) można prowadzić trzema głównymi metodami: ruchem, odżywianiem i zmianą myślenia.

    

   Ruch jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy wstać z krzesła i zacząć iść. Symboliczne, ale jakże skuteczne. O wiele lepsze, niż siedzenie w fotelu, bezruch. Lepsze, skuteczniejsze i efektywniejsze, niż trwanie w bezruchu powodowanym przekonaniami o wieku, stanie zdrowia, czy byciu skazanym (jakże obrazowe słowo) na chorobę. Odżywianie jest także na wyciągnięcie ręki, wystarczy się zastanowić, poszukać odpowiednich produktów, zaprzestać kupowania śmieci zwanych pożywieniem. Dodanie w razie konieczności odpowiednich produktów spoza grupy rozumianej, jako pożywienie, potrafi znacznie uzupełnić skład podawanych ciału i umysłowi substancji. Zmiana myślenia jest także na wyciągnięcie ręki. Wystarczy...zmienić myślenie, nie wymaga to nawet wstania z krzesła. Ale za zmianą myślenia idą zazwyczaj największe zmiany: w rozumieniu siebie, praw rządzących naszą biologią, chemią, fizyką, emocjonalnością, reakcjami na emocje, w ruchu, jego roli w zdrowym i mądrym traktowaniu swojego ciała. Myślenie zmienia nas nie do poznania, przestawia zwrotnicę i pozwala ruszyć w nieznanym dotąd kierunku. Wywala nas z dotychczasowości, która zwodząc - spowodowała chorobę, dolegliwość czy ból. Myślenie objawia się przekonaniami, jak one objawiają się ruchem. Myślenie objawia się odżywianiem, jak ono objawia się myśleniem i na nie wpływa. Myślenie objawia się myśleniem wreszcie, a nie bezmyślnością. Myślenie wpływa na myślenie, jego jakość, klarowność, efekty z niego płynące. Doskonałą formą myślenia jest działanie, bo to ono dobitnie świadczy o tym, co leży u jego podstaw, czyli o myśleniu właśnie. Od myśli do działania, od myśli do efektu, od myśli do zmiany. 

    

   Nie da się wyleczyć danej dolegliwości, gdy u jego podłoża leży czy brak sensownego ruchu, czy sytuacje oporowe (napięciowe) czy permanentne dokarmianie się śmieciami, nie wspominając już o niezmiennych i utrwalonych przekonaniach. Można ją zaleczać, próbować tymczasowo zapobiegać postępowi problemu, ale nie ma mowy o wyleczeniu. Wyleczenie jest wynikiem zebrania w jedno: ruchu, odżywiania i myślenia. Proporcje tego podziału sa u każdego różne, ale jedno jest pewne - warto zachować między nimi r ó w n o w a g ę. Zakatowanie ciała ruchem, bo t r z e b a dużo ćwiczyć - bez komentarza. Odżywianie ma swoją logikę, której fundamentem jest nie obżeranie się po prostu i sensowny dobór składników. No a myślenie - posłużę się cytatem, który lubię - "myślenie, które męczy - nie jest myśleniem". Efekty, efekty, efekty...

    

   To wszystko potrzebuje czasu, ale nie ma z czym zwlekać. Cała trójka działań wywoła zaskakujący efekt przy konsekwentnym wcielaniu w życie. Nie ma po co bronić się przed zdrowiem, radością, szczęściem, wiedzy o własnym miejscu na świecie. I to wszystko mamy do dyspozycji.

    

   Wystarczy wybrać...

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   wtorek, 26 kwietnia 2016 15:12
 • środa, 20 kwietnia 2016
 • wtorek, 19 kwietnia 2016
  • Wymiana stopy nakładki Flexyfoot

   Stopka nakładki Flexy stworzona jest z gumy o dużym współczynniku tarcia i dużej wytrzymałości na ścieranie. Każda stopka jednak kiedyś ulegnie zużyciu. Co wtedy?

    

   Producent przewidział bezpieczny zakres zużycia tworząc na stopie nakładki odnośny znacznik - zużycie gumy poza znacznik zmniejsza skuteczność nakładek.

    

   Konstrukcja nakładki Flexyfoot pozwala wymienić stopkę z elementem amortyzującym. Prosta czynność wypięcia i wykręcenia końcówki uwalnia trzon nakładki z zużytej stopy. Przeciwnie wykonana czynność umieszcza nowy element w nakładce.

    

   Flexyfoot - nowa jakość chodu o kulach

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   wtorek, 19 kwietnia 2016 08:17
 • czwartek, 14 kwietnia 2016
  • Równowaga jako fundament efektywnego treningu aikido - spotkanie edukacyjne w Budojo Warszawa

   Równowaga ciała jest w znacznej mierze odbiciem świadomości tego, czym jest ciało, jak ono działa, jakimi zasadami sie kieruje i co wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie a co potrafi je zaburzać. Podstawy wiedzy anatomicznej i fizjologii ruchu stanowią część tej świadomości, w szczególności osób ćwiczących tę wymagającą sztukę, jaką jest aikido. Spotkanie podzielę na dwie części:


   1. wykładową: omówię budowę układu ruchu, podam podstawowe informacje o funkcji grup mięśniowych, nakreślę rolę oddechu oraz zepnę to w klamrę koordynacji, przybliżę budowę najważniejszych stawów ciała człowieka: bioder, kolan, kręgosłupa, stóp, rąk, by ułatwić rozumienie podstawowych technik aikido oraz ich aplikacji,
   2. ćwiczeniową: zapoznam uczestników z podstawami prawidłowo wykonywanej rozgrzewki oraz podstawowych ćwiczeń pozwalających na osiągnięcie równowagi mięśniowej w ciele.

   Zdobyta wiedza pomoże spojrzeć na własne ciało i wymagania treningowe z innej perspektywy oraz mądrzej i świadomiej trenować.


   Spotkanie przeznaczone jest dla osób trenujących aikido bez względu na stopień zaawansowania oraz innych, którym na sercu leży wiedza i umiejętność rozsądnego wglądu we własny organizm.

    

    

   23 kwietnia od godziny 19:00, Budojo, Bekasów 6, 02-803 Warszawa

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   czwartek, 14 kwietnia 2016 21:58
  • Dla chcącego... / If you only want...

   Informacje o tego typu nowościach pojawiają się co jakiś czas i wypełniają naszą wyobraźnię achami i ochami nad postępem techniki, nad jej mariażem z rehabilitacją funkcjonalną i nad efektami, które można osiągać dzięki nim. Zazwyczaj dotyczą osób dotkniętych tzw. niesprawnością sytuacyjną wynikającą z przeróżnych schorzeń czy wypadków. Ale fundamentem tego, co czytamy, tłem, bez którego nic takiego by się nie wydarzyło, jest determinacja tych ludzi, ich chęć pokonywania przeszkód, niezgoda na stan, w którym tkwią... Obraz nie wymaga komentarza, pozostawiam Was, moi Drodzy, z indywidualną refleksją nad tym, czego to dzisiaj nie mogliście wykonać lub jakież to przeszkody się piętrzą na drodze do realizacji siebie. 

    

   :-)

    

   http://www.bbc.com/news/health-36015248

    

   *

   That kind of info appear in media from time to time and fill our imagination with breath-stopping comments on new technologies applied to physiotherapy and goals that can be achieved through that. We usually read about so called disabled people that find themeselves in a position of being "different" from us as a result of disorders or accidents. But the key of their life is their determination for change. That picture tells a story of another man being a giant. let me leave you with reflections on what we think that stops us from reaching our goals, from being us, from making our life a full life.

    

   :-)

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   czwartek, 14 kwietnia 2016 10:02
 • czwartek, 07 kwietnia 2016
  • Elegancka laska Flexyfoot z uchwytem korkowym

   Elegancka laseczka Flexyfoot z korkowym uchwytem przeznaczona jest dla normalnego wykorzystania, jako podpora w czasie chodu, ale można ją także wykorzystać, jako kij do podpierania się w trakcie aktywności sportowych czy rekreacyjnych (Nordic Walking).

    

   Produkowana w dwóch typach:

   A krótki - regulowany w zakresie 720 - 870 mm

   B długi - regulowany w zakresie 825 - 975 mm.

    

   Laska posiada oczywiście elastyczną nakładkę Flexy, dzięki czemu jest stabilna w czasie chodu, amortyzuje uderzenia o podłoże i stwarza warunki do bezpiecznego marszu.

    

   Cena pojedynczej laski: 215, 98 zł.

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   czwartek, 07 kwietnia 2016 16:11

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny