gajowiec.pl - nowości i publikacje * news and articles

Mój świat, moja pasja, moje rozumienie przyczyn i metod leczenia schorzeń, które powodują ból oraz inne dolegliwości.

Wpisy

 • czwartek, 27 listopada 2014
  • Egzoszkielet na usługach rehabilitacji.

   

   Medycyna doczekała niezwykłych czasów. Kilka lat temu żyliśmy w przekonaniu, iż przerwany rdzeń kręgowy to przerwany rdzeń i pozamiatane. Że pacjent na wózku i jego potencjalna pionizacja, to albo stół pionizacyjny albo kilku terapeutów asystujących przy cięższym wagowo człowieku.

   Teraz już wiemy, że nie jest tak, jak myśleliśmy. Nauka po raz kolejny wykazała się brakiem pokory względem zastanego stanu rzeczy i... obudziliśmy  się pewnego dnia z newsem na pasku: człowiek po urazie rdzenia stanął i rusza nogami, pierwsze próby chodu, idzie... Zachwyt, niedowierzanie, nadzieja.

   Do tego nowoczesne technologie dostarczają nam do naszej skrzynki z narzędziami kolejne urządzenia, które mogą okazać się pomocne w tej czy innej sytuacji terapeutycznej. Jednym z tych urządzeń jest egzoszkielet czyli urządzenie - dynamiczna orteza chodu.

    

   Egzoszkielet wymyśliło wojsko. Bo trzeba przenosić coś, czego pojedynczy człowiek nie jest w stanie dźwignąć. Ale było ale: koszt pojedynczego urządzenia w przeliczeniu na jego stosowalność i cenę muła. Żart oczywiście. Egzo okazał się po prostu drogi, no ale skoro jest - warto to cudo jakoś użytkować. I padło na medycynę. I dobrze :-)

    

   Urządzenie to wykorzystuje rehabilitacja neurologiczna. Dwie podstawowe grupy chorych objęte "zainteresowaniem" egzoszkieletu, to pacjenci porażeni połowiczo oraz plegicy z urazem poniżej C7. We wszystkich doniesieniach dotyczących korzyści z tego urządzenia, pojawiają się dwa słowa kluczowe: pion i chód.

   O pion rehabilitacja zawsze walczyła. Były więc stoły pionizacyjne, do których troczyło się pasami chorego i - korbą do pionu stawiać blat. Ale to była pionizacja bierna. Czynną uzyskiwano dzięki sadzaniu pacjenta na łóżku a także próby chodu u tych, którzy byli choćby częściowo w stanie podjąć się tego zadania. Niewielu mogło.

   Dzięki urządzeniu Egzo mamy swoisty szampon: 2 w 1 - pionizacja i ruch. Dzięki przywracaniu możliwości pionizacyjnych, każdy z układów ciała jest w stanie ponownie zasmakować funkcji w najbardziej z naturalnych pozycji człowieka - w pionie.. Do pionu stworzyła nas ewolucja i każdy kawałeczek nas jest tak skonstruowany, by działał w pionie. Poziom nam nie leży, mówiąc przekornie. Spójrzmy na poszczególne części układu ruchu oraz na wybrane funkcje narządów wewnętrznych, by przekonać się po raz kolejny, jak ważny jest pion.

   1. układ kostny: kości są tkanką, która żyje obciążana, która w obciążeniu pozwala się "obsługiwać" mięśniom. Wiadomo od dawna, że bezruch natychmiastowo wręcz odwapnia kości. A więc mamy tu do czynienia ze zwiększającym się ryzykiem złamań.

   2. układ mięśniowy: można się pokusić o stwierdzenie, że to ta część ciała, dzięki której wszystko żyje i nie będzie to przesada. Mięśnie napędzają do ruchu szkielet, stanowią dla naczyń krwionośnych środowisko życia, to ich stan decyduje w znacznej mierze o wielkości światła naczyń, to one kurcząc się i rozkurczają, wspomagają pracę serca, które narzuca swój rytm, ale reaguje także na efekty obwodowe pracy mięśni. To one wymagają od układu oddechowego, by dostarczył więcej tlenu, to one poruszają pozostałe układy, które współistnieją z układem mięśniowym.

   3. układ naczyniowy: prawidłowe reakcje ortostatyczne człowieka mają związek z pozycją pionową właśnie. Kilka dni leżenia w łóżku choćby przez zwykłą grypę powodują, iż słabiej czujemy się w pionie, rozstrojenie powoduje wyraźną odpowiedź. Dla układu naczyniowego, dla baroreceptorów (czujniki ciśnienia w naczyniach), pion to norma.

   4. układ oddechowy: pionizacja powoduje, iż trzewia swoim ciężarem opuszczają się nieco w jamie brzucha, robiąc miejsce przeponie - największemu mięśniowi ciała ludzkiego i podstawowemu mięśniowi oddechu. Przepona może swobodniej schodzić w dół przy skurczu, ma po prostu łatwiej. A płynnie pracująca przepona, to także prawidłowo reagujące serce, które przecież oparte jest o przeponę (patrz: artykuł o sercu i nerwie przeponowym). Łatwiejszy oddech, to wydajniejsze zaopatrzenie potrzebujących mięśni w tlen...

   5. układ trawienny: ruchy perystaltyki jelit lubią, gdy mogą być wspierane ruchem całego ciała, poprawia to trawienie i pracę wydalniczą jelit.

   Pionizacja pacjentów po urazie rdzenia stanowi znaczące działanie w kwestii profilaktyki skostnień okołostawowych bioder, gospodarki wapniowej, której rozharmonizowanie objawia się czasem w odkładających się w pęcherzu kamieniach wapiennych. Pionizacja to także walka z odleżynami lub raczej odsiedzinami (choć nie ma takiego słowa, zbudowałem je sobie na potrzebę tego art, gdyż ono oddaje doskonale istotę problemu) powstającymi na guzach kulszowych choćby. Poduszki przeciwodleżynowe to jedno ale możliwość odciążenia skóry staniem w pionie i dokrwienia jej poprzez ruch - to drugie. Ruch w pionie to całkiem inaczej dokrwiony mózg i układ nerwowy, a ten decyduje przecież o stanie "softwearu" naszego ciała. Zawirusowane urazem rdzenia czy udarem mózgu, wymaga przeprogramowania. Jednym z narzędzi mogących posłużyć w tym procesie jest właśnie Egzo.

    

   Inne funkcje, które wynikają z pracy gruczołów dokrewnych, są li tylko wypadkową prawidłowo działających ww. układów. A tę prawidłowość gwarantuje właśnie pion i ruch. Mowa tu także - a może przede wszystkim - o pionie w aspekcie psychologii, jakże trudny aspekt do wymierzenia i opisania.

    

   Ruch to życie. 80 % nas to narząd ruchu. Od jego stanu zależy tak wiele, że czasem aż trudno uwierzyć, jak wiele. Myśląc o Egzo, można sparafrazować pewne znane powiedzenie: "to niewielki krok dla ludzkości, ale ogromnie ważne kroki dla potrzebującej tego grupy ludzi".

    

   ***

    

   Informacje o egzoszkielecie uzyskacie Państwo zarówno ode mnie, jak i w Uzdrowisku Konstancin: http://www.uzdrowisko-konstancin.pl/.

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   czwartek, 27 listopada 2014 09:24
 • niedziela, 23 listopada 2014
  • Akcja RUSZ BIODREM - nie ma odwrotu

   Biodra na sztandary!!!

    

   We współpracy z Anną Broniek i Katarzyną Cichacką rozpoczynam akcję edukacyjną RUSZ BIODREM. Pilotem tejże okazuje się być nieautoryzowana rozmowa z amerykańskim portalem DOBRA POLSKA SZKOŁA, który w perspektywie chciałby podjąć współpracę w propagowaniu akcji także za oceanem.

   Wkrótce pojawi się oficjalna strona akcji oraz szczegóły z nią związane. Tymczasem zapraszam wszystkich, którym leży na sercu zdrowie bioder, do zgłaszania się do akcji - partnerzy akcji mile widziani.

    

   Poniżej link do rozmowy z Martą Kustek: (pozdrawiamy Przyjaciół za wodą)

    

   http://www.dobrapolskaszkola.com/2014/11/21/akcja-rusz-biodrem-czyli-zamienmy-krzeslo-na-mate/

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   niedziela, 23 listopada 2014 16:09
 • wtorek, 18 listopada 2014
  • Królestwo za konia i skolioza?????????

   Od lat fascynuje mnie jedna ze sztuk Mistrza Słowa, Williama Shakespeare'a Ryszard III. Zachwycająco opisana plątanina charakterologiczna tego angielskiego władcy poszła w parze z - i tu niespodzianka - w miarę dokładnym opisem jego postury. Zapewne Mistrz czerpał swą wiedzę z przekazu kronikarzy a także malarzy, którzy uwiecznili Króla.

   Ryszard III zginął 22 sierpnia 1485r w bitwie pod Bosworth. Ostatni król Anglii, który zginął w walce na polu bitwy. Kilka lat temu (2012) świat obiegła wiadomość o odnalezieniu szczątków, które mogły należeć do Króla R III. Niepublikowane badanie DNA okazało, iż są to szczątki R III.

   Badania wykonane na Uniwersytecie w Leicester polegały na dokładnej analizie radiologicznej szkieletu Króla, co bez ukazało światu, iż zapis Shakespear'a był zgodny z prawdy: Ryszard III będąc na ówczesne czasy człowiekiem średniego wzrostu, cierpiał z pewnością z powodu znacznej skoliozy. 

   Badania uwidoczniły także mnogość śladów po ranach zadawanych ostrymi narzędziami, co w przypadku ówczesnego sposobu prowadzenia bitew, nie jest niczym dziwnym.

   Umieściłem poniżej kilka linków do zagadnienia, które dla mnie osobiście po raz kolejny pokazuje swojego rodzaju równość ludzi względem Natury, dla której nie ma znaczenia, kto jest kim - wszyscy dla Niej jesteśmy ludźmi, których można obdarować takim lub innymi problemami ze zdrowiem.

    

   https://soundcloud.com/university-of-leicester/scoliosis-research

    

   http://www2.le.ac.uk/offices/press/press-releases/2014/may/new-3d-representation-of-richard-iii2019s-spine-shows-2018spiral-nature2019-of-his-scoliosis

    

   wizualizacja kręgosłupa R III:

    

   http://www.le.ac.uk/plone-iframes/spine/

    

   Zdjęcie przewodnie do wpisu pokazuje cały szkielet Króla ze wskazaniem na odniesione rany. Słynne już "królestwo za konia" w sytuacji, w której znalazł się R III na polu bitwy, nie powinno więc nikogo dziwić. Co stało się potem, możemy sobie li tylko wyobrazić...

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   wtorek, 18 listopada 2014 23:30
 • poniedziałek, 17 listopada 2014
  • Właściwości miodu gryczanego

   Ponieważ ten blog należy do rzeczywistości otwartej i bliskie mi są wszelkie informacje służące zdrowiu, przybliżam dziś właściwości miodu gryczanego. Źródło, z którego czerpię ten cytat: Pasieka Maciejka, Książnice k/Mielca 171 B, telefon: 515 * 424 * 570

    

   Szczególnie cenione jest korzystne oddziaływanie miodu gryczanego w zapobieganiu i leczeniu chorób serca i układu krążenia, zwłaszcza na podłożu miażdżycowym. Podstawowym elementem warunkującym ten wpływ są cukry proste, łatwo wchłaniane do krwiobiegu i w krótkim czasie odżywiające mięsień sercowy. Mają one tę przewagę nad sacharozą, że wchłaniane są bezpośrednio do krwi z pominięciem wątroby, podczas gdy sacharoza musi najpierw w organizmie ulec rozkładowi enzymatycznemu do glukozy i fruktozy. Przypuszcza się, że związki flawonoidowe obecne w miodzie gryczanym, w tym pochodne rutyny, mają korzystne działanie na mięsień sercowy. Między innymi regulują przepuszczalność ścian naczyń włosowatych oraz polepszają ich elastyczność i wytrzymałość. W wyniku tego zmniejszają ryzyko zmian miażdżycowych. Zabezpieczają naczynia przed pękaniem, nie dopuszczając do wybroczyn i wylewów. Warto wspomnieć, że m.in. kwercetyna spełnia ważną rolę wychwytywania wolnych rodników tlenowych niepożądanych dla organizmu, odpowiedzialnych także za rozwój procesu miażdżycowego. Poza tym pochodne rutyny, m.in. rutozyd, zapobiegają rozkładowi witaminy C na drodze utleniania oraz polepszają jej przyswajalność przez organizm. Należy dodać, że miód gryczany także jest bogatym Ąródłem witaminy C. Nie bez znaczenia w chorobach serca jest również duża zawartość magnezu w tym produkcie w postaci łatwo przyswajalnej przez organizm. Odgrywa on podstawową rolę jako antagonista jonów wapnia, regulujący pobudliwość i napięcie nerwowo-mięśniowe oraz rytm pracy serca. Ponadto jest on niezbędny do prawidłowego przebiegu podstawowych procesów życiowych, zwłaszcza procesów metabolicznych dostarczających energię. Zdaniem lekarzy klinicystów dodatkowe stosowanie miodu gryczanego u chorych z dusznicą bolesną powoduje wyraĄną poprawę stanu ich zdrowia. Odnotowuje się także korzystne oddziaływanie tego produktu w nerwicy wegetatywnej, m.in. w nerwicy serca i żołądka.

   Niemałą rolę odgrywa miód gryczany, podobnie jak inne miody, jako lek ochraniający i odtruwający wątrobę. Za działanie to odpowiedzialne są cukry proste łatwo przyswajalne przez komórki wątroby. Szczególnie cenne właściwości wykazuje miód świeżo wybrany z ula, który -jak to już wspomniano - zawiera dużą ilość fruktozy (51,6%) i glukozy. Z uwagi na wyższą niż w innych miodach zawartość choliny zabezpiecza organizm przed jej niedoborem, powodującym uszkodzenie wątroby lub nerek. Miód gryczany, ze względu na znaczną ilość fruktozy, poleca się - podobnie jak miód akacjowy, osobom chorym na cukrzycę insulinoniezależną. Według niektórych autorów podawanie miodu gryczanego jest także uzasadnione w chorobach układu oddechowego, szczególnie w chorobach płuc oraz schorzeniach zakaźnych z towarzyszącą im podwyższoną temperaturą.

   Wyjątkowo duża zawartość łatwo przyswajalnego żelaza, witaminy C i białka, w porównaniu z miodami jasnymi, czyni miód gryczany wyjątkowo cennym w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dodatkowo obecność w tym produkcie zestawu innych biopierwiastków oraz enzymów warunkuje jego wykorzystanie u chorych w okresie rekonwalescencji, po zabiegach operacyjnych z utratą krwi, w zaburzeniach na tle nerwowym, stanach wyczerpania psychicznego. Badania słoweńskie wskazują, że systematyczne przyjmowanie tego produktu przyczynia się do wzrostu poziomu hemoglobiny we krwi, a także pobudza procesy odnowy i wzmacnia organizm po długich i wyczerpujących chorobach.

   Niektórzy z autorów wskazują także na korzystny wpływ miodu gryczanego przy osłabieniu wzroku, słuchu, a także przy kłopotach z pamięcią. Poza tym niektóre dane piśmiennictwa wskazują na przydatność miodu gryczanego w procesach odnowy tkanki kostnej po złamaniach oraz jako środka wspomagającego w terapii przeciwnowotworowej.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 17 listopada 2014 15:54
 • poniedziałek, 10 listopada 2014
  • Bardzo PILNIE poszukiwany specjalista

   Bardzo p i l n i e poszukuje specjalisty, który z sukcesami zajmuje się zwyrodnieniem plamki żółtej.

    

   Czas gra rolę.

    

   *

   A succesful specialist for age - related macular degeneration badly needed. Time matters.

    

   (poniżej: tak widzi człowiek dotknięty degeneracją plamki żółtej,

   below: this is how an a-m-d sufferer sees)

    


   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 10 listopada 2014 19:57

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny