gajowiec.pl - nowości i publikacje * news and articles

Mój świat, moja pasja, moje rozumienie przyczyn i metod leczenia schorzeń, które powodują ból oraz inne dolegliwości.

Wpisy

 • piątek, 30 listopada 2012
 • czwartek, 29 listopada 2012
  • Zastanawiające jest...

   Zastanawiające jest...jak wiele osób cierpi ból z powodu napięcia wywoływanego pracą. Wystarczy chwilowy "spadek" adrenaliny i gotowa dolegliwość, gotowe usztywnienie, gotowy problem. Tym bardziej, że wspierane jest to statyczną pozycją siedzącą przy biurku a więc wzorcem (bez) ruchu. Nie jest ciekawie...

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   czwartek, 29 listopada 2012 11:37
 • środa, 28 listopada 2012
  • Biodra jeszcze raz i jeszcze raz...

   Dlaczego boli kręgosłup? Dziwne pytanie? Wiele mądrych głów odpowiadało już na nie? Wydrukowano miliony stron papieru? Dobrze... Sam tu wypisuję co chwilę coraz to nowe pomysły, ale jeśli się im dobrze przyjrzeć - wszystkie one sięgają w stronę bioder.

   Co z biodrami? Czemu tak nieustannie o nich piszę i piszę? Wałkowanie ich wydaje się być nudnawe czasem, ale nie jest. Nie odkryję Ameryki pisząc, iż fundamentem dla kręgosłupa jest pierścień miednica, a ta przecież porusza się na biodrach.

   Każde z bioder ma w swoim założeniu odpowiedni zakres ruchu, który ma zachodzić podczas chodzenia, biegania, bo jak nie, to... no właśnie: co?

   Powraca temat KOMPENSACJI (art: http://gajowiec.blox.pl/tagi_b/370333/kompensacja.html)

   I tu leży klucz przede wszystkim do bólu, procesów zwyrodnieniowych oraz wszelkiej maści kłopotów zawiązanych z kręgosłupem własnie.

   Jeśli bowiem mamy nieumiejętne korzystanie z bioder, brak prawidłowego ich czucia, nieelastyczność mięśni nimi zawiadujących - w najlepszym przypadku będą boleć one li tylko. Przy mniejszym szczęściu kompensacja przeniesie się wyżej, a więc ( w bardzo dużym uproszczeniu mechanicznym):

   1. na stawy krzyżowo - biodrowe: przeniesienie "wyjdzie" bólem ( miejscowym i/lub promieniującym do nogi, brzucha...), zablokowaniami tychże stawów lub/i reakcjami wegetatywnymi wędrującymi poprzez pozostałą część ciała aż po głowę włącznie;

   2. na połączenie L5/S1 czyli miednica - kręgosłup: budowa tego połączenia daje mu możliwość większej rotacji, niż segmentom lędźwiowym wyżej, co jedynie w tym układzie działa na niekorzyść tego miejsca, tu właśnie przenosząc przeciążenie objawiające się bólem miejscowym, promieniującym do odbytu, pośladka oraz reakcjami wegetatywnymi z bólami głowy włącznie;

   3. na połączenia międzykręgowe odcinka lędźwiowego: te maja niewielką możliwość ruchów rotacyjnych, więc "idą" w nadmierne zginanie i prostowanie, a stąd krok do podrażnień czy to więzadeł nad i międzykolcowych czy torebek stawów międzykręgowych właśnie;

   4. na połączenie lędźwi z odcinkiem piersiowym: tu zachodzi największy w stopniach ruch skrętu tułowia, a więc to miejsce jest jakże chętne do przechwytywania wszelkich niedociągnięć niżej i wyżej siebie; stąd ida bóle po lędźwiach, boku bioder, po pachwinie, no czegoż chcieć więcej...

   5. na klatkę piersiową, która niby niewiele się rusza, a jednak, która niby jest sztywna, a miękka, no i która jest podstawą dla szyi...,

   6. na połączenie klatki piersiowej i szyi oraz szyi i głowy: o tych miejscach wielokrotnie wspominałem i ich znaczeniu w zdrowym funkcjonowaniu człowieka;

   7. na struktury opon mózgowych, które wyściełają od środka czaszkę: ich dysfunkcje to przede wszystkim bóle głowy, jakkolwiek rozumiane migreny, zaburzenia koncentracji, widzenia, słyszenia i caaałe mnóstwo dodatkowych dysfunkcji, wynikających z zaburzanej pracy mózgu.

   Ufff...

   Jak widać biodra królują ponad wszystkim, pod czym są, jakaż to przewrotność natury. Dlatego oo nie trzeba bardziej, niż dbać, mieć je pod stałą i czułą opieką oraz pozwalać im na najszerszą z możliwych pracę, by nie potraciły naturalnej ruchomości. Kosztem tego są komplikacje pokompensacyjne. Szkoda zdrowia i kiepsko stawianych diagnoz, nietrafionego leczenia i wywalonych w nicość naszych pieniędzy.

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   środa, 28 listopada 2012 16:01
 • wtorek, 27 listopada 2012
  • Równowaga tkwi w biodrach - po wysłuchaniu Mistrza Matsuoki

   Po spotkaniu z niezwykłym człowiekiem i możliwości wysłuchania tego, co mówi, rodzi się jedna konkluzja.

   Brak stabilnego pionu w utrzymaniu pozycji ciała i równowagi (stabilności) w biodrach jest kompensowany napięciem pleców więc przywrócenie ich na fundamencie czyli na biodrach właśnie przyniesie wypadkowo zniesienie napięcia pleców.

   To stawy biodrowe mają w założeniu nieść człowieka, kręgosłup służy jedynie do "transmisji danych" do góry od bioder. Niewielkie nawet odchylenia od pionu powodują utratę równowagi i konieczność "szarpania się" z własnym ciałem. Dlatego też powstaje program leczenia bólu pleców poprzez odzyskiwanie równowagi w biodrach.

   O wszystkim będę informował na bieżąco.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   wtorek, 27 listopada 2012 16:49
 • wtorek, 20 listopada 2012
 • poniedziałek, 19 listopada 2012
 • niedziela, 18 listopada 2012
  • Czy wiecie, że...

   "W wietnamskiej medycynie  powstały dwa systemy. Najstarszy, zwany "medycyną południową" (Thuoc nam) pojawił się 4,5 tys lat temu i jest typowy dla tego rejonu. Opiera się głównie na akupunkturze, ziołolecznictwie i dietetyce. "Medycyna północna" (Thuoc bac) natomiast pochodzi z Chin i jest znacznie późniejsza , jej korzenie sięgają bowiem 179 r. p. n. e., kiedy Korea znajdowała się pod panowaniem chińskim. Ale i chińska medycyna skorzystała dzięki tym kontaktom, importując wietnamskie zioła.

   Osiemnastowieczny wietnamski lekarz, Hai Thuong Lan Ong Le hun Trac, napisał wiele dzieł, lecz jedno z nich - "Traktat o wiedzy medycznej" (Hai Thuong y tong tam linb) - uznawane jest za szczególnie wybitne i do dziś służy wietnamskim studentom i lekarzom."

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   niedziela, 18 listopada 2012 19:15
 • wtorek, 13 listopada 2012
  • Czy wiecie, że...

   Od ok. 200 r. p. n. e. pojawiają się pierwsze teksty medycyny narkotycznej, tzw. literatura Pen-ts'ao - 1593). Chińska medycyna narkotyczna tkwi w filozoficznej  tradycji religii ludowej taoizmu, której zwolennicy w poszukiwaniu "ziela nieśmiertelności" odkrywają wiele nowych lekarstw.

   *

   1600 - 1700 r ne: Jezuici z Europy próbują bez powodzenia propagować w Chinach medycynę zachodnią.

   Ostatnie zdanie mówi wiele więcej, niż myślałem.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   wtorek, 13 listopada 2012 19:33
 • niedziela, 11 listopada 2012
  • Warsztaty DZIECKO JAKO MISTRZ we Wrocławiu - już mamy szczegóły

   Poniżej znajdziecie Państwo dokładne szczegóły informujące o przygotowywanych przez współtworzony przeze mnie Projekt Edukacyjny BANG warsztatach z cyklu DZIECKO JAKO MISTRZ, serdecznie zapraszam, nie tylko Wrocławian:

   ***

   Pro Humane Barbara Królicka, tel: 534 55 33 88 prohumane@o2.pl wraz z BANG zapraszają na:


   DZIECKO JAKO MISTRZ

   Cykl ma na celu zapoznanie uczestników z destrukcyjnym wpływem stereotypów językowych i wielokrotnie nieuświadomionego, błędnego myślenia o dzieciach. Warsztaty mają wskazać na co zwracać uwagę w rozwoju psycho-ruchowym dziecka od niemowlaka po dojrzewającego nastolatka. 
   Zajęcia, których filarem jest holistyczne podejście do wychowania dzieci, dodatkowo urozmaicane są wiadomościami dotyczącymi znaków japońskich i zawartymi w nich prawdami. Tajemnice znaków i opisana w nich otaczająca rzeczywistość stanowią

    malownicze tło do dyskusji i rozważań na ważne tematy.

   Kontakt z prowadzącymi:
   Agnieszka Nowacka 501 124 417, aoi@o2.pl
   Bartłomiej Gajowiec 602 786 988, gabinet@gajowiec.pl

   Plan warsztatów:

   Blok pierwszy – sobota 12 stycznia 2013, godz. 10.00 – 12.00

   Dziecko jako mistrz (znak na kobietę, mężczyznę, matkę, ojca, dziecko).
   Zagadnienia rozwoju psycho-ruchowego, emocjonalność tkanek i narządów.
   Wprowadzenie do tematu aparat żucia u dziecka, znaczenie symboliczne znaku „zęby”, wpływ aparatu żucia na pozostałą część ciała.

   Blok drugi - sobota 12 stycznia 2013, godz. 13.30 – 16.30

   Stereotypy językowe: „Pogadamy jak dorośniesz”, „Koniec dyskusji”.
   Autoterapia żuchwy.
   Pokora i szacunek czyli jak budować autorytet w oczach dziecka. Ukłon, który leczy.
   „Chłopaki nie płaczą”, „Nie maż się jak baba” - oddech, łzy i co dalej?
   Lecznicza rola oddechu.

   * ostatnią godzinę przeznaczamy na luźną dyskusję i naukę malowania japońskich znaków.


   Blok trzeci – niedziela, 13 stycznia 2013, 9.00 – 11.00

   Fakty i mity dotyczące brzucha – wystający brzuch u małych dzieci, płaski brzuch,
   rola mięśni brzucha w odciążaniu kręgosłupa, brzuch jako centrum ciała, plecak czy „brzuchak”?
   Gimnastyka korekcyjna – fakty i mity.
   Mistyka brzucha, spotkanie nieba i ziemi w filozofii Orientu.

   Blok czwarty – niedziela, 13 stycznia 2013, 12.00 – 14.00

   Biodra jako królestwo życia, symbolika i emocje bioder, znaki.
   Rozwój bioder u dzieci, sadzanie na nocnik, higiena bioder jako gwarancja zdrowego życia.
   Żabka czy po turecku? 
   Zakończenie.

   Miejsce warsztatów:
   Wrocław, ul. H. Probusa 6/6 (kamienica 1p.)

   Koszt: 250 zł / osobę (400 zł para)

   Zapisy, informacje: Pro Humane Barbara Królicka, tel: 534 55 33 88 prohumane@o2.pl 

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   niedziela, 11 listopada 2012 22:24
 • piątek, 09 listopada 2012
  • AROUND AIKIDO project is recomended by SOTO, Warsaw

   Warsaw, Nov 9th, 2012

    

   REFFERENCE LETTER

    

   SOTO - Far East Sports and Cultural Centre recommends a series of educational AROUND THE AIKIDO, conducted by Ms Agnieszka Nowacka and Mr Bartłomiej Gajowiec, creators of the BANG Educational Project.


   The Authors conducted a series of educational cycle classes that met with interest both of the SOTO owners, Mr and Mrs Tomasz and Aleksandra Sowiński and also Aikdo practitioners in and outside of SOTO. Substantive value of the presented and transferred knowledge has proven to be extremely valuable and expanding horizons on both fields: the general basics of the Japanese language, which is the natural language of Aikido, as well as issues of mechanics and physiology of the musculoskeletal system.


   The BANG EP creators were very open to discussion with the participants of the course and they are very interesting individualities.


   SOTO cooperation with BANG Project proved fruitful for both sides.


   SOTO recomends AROUND AIKIDO in form and content presented by Agnieszka Nowacka and Bartłomiej Gajowiec to all involved in the practice of aikido in Poland and abroad.

    

   Aleksandra Sowiński

   General Manager

   SOTO, Warsaw, Poland

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   piątek, 09 listopada 2012 16:00

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny