gajowiec.pl - nowości i publikacje * news and articles

Mój świat, moja pasja, moje rozumienie przyczyn i metod leczenia schorzeń, które powodują ból oraz inne dolegliwości.

Wpisy

 • czwartek, 28 lutego 2013
 • wtorek, 26 lutego 2013
  • SM (stwardnienie rozsiane) a terapia odruchowa / SM Vs reflex therapy

   Szczerze mówiąc - nie mam wielkich doświadczeń w terapii pacjentów z SM ze względu na swoistą hermetyczność tej grupy, ich przegrupowanie w ręce fizjoterapeutów zajmujących się akurat tym schorzeniem itd. Grupy wsparcia, fora internetowe, polecani sobie lekarze, terapeuci, leki...

   Chcę jednak napisać o - chyba - niedotykanej stronie tej choroby oraz efektów, które wywołuje ona u chorych. Napięcia. I to potrafią być n a p i ę c i a.

   Świadomość istoty tej choroby, jej postępowanie z człowiekiem, w którym zamieszkała oraz fakt, iż co jakiś czas uderza, odbiera zdolność swobodnego i normalnego życia, czasami odbiera coś nieodwracalnie, musi wywoływać mocne reakcje w emocjach człowieka. Tym bardziej, jeśli jest on jednostką - jakkolwiek to rozumiemy - delikatną, wrażliwą. Ilość dodatkowych naprężeń mięśni i efektów tym wywoływanych, może z powodzeniem nakładać się na jednostkę podstawową, tworząc labirynt, który wydaje się nie do przebrnięcia dla samego chorego. A dla lekarza prowadzącego może stanowić kolejna przeszkodę w jasnym i skutecznym diagnozowaniu a wynikowo - ustawieniu choćby kuracji lekowej.

   Opowiem o jednej chorej, która trafiła do mnie kilka miesięcy temu z drętwieniem ręki. Werdykt lekarski był następujący: rzut choroby (uaktywnienie się procesu). Drętwienie reki nie ustępowało, co jedynie zwiększało w chorej przekonanie o powadze sytuacji. Igłoterapia krawędzi zewnętrznej łopatki całkowicie rozwiązało sytuację, dzięki czemu chora "odskoczyła" od przekonania o kolejnym rzucie choroby.

   Niedawno spotkaliśmy się ponownie. Tym razem objawem, w którym zgłosiła się chora była słabość nóg, niemożność pewnego chodu i chwiejność postawy. W badaniu okazało się, że  mięśnie otaczające biodra są w stanie tak nieprawdopodobnego naprężenia, że nawet dotyk połączony z wyważonym uciskiem powoduje dużą bolesność.

   Zdecydowaliśmy się na stopniowe rozpracowanie problemu: najpierw masażem, łagodzącym wstępne naprężenie a potem wykonałem igłoterapię krętarza. Zabieg był bardzo bolesny ale odniósł efekt w postaci natychmiastowej zmiany odczuwania kończyny i poprawy jej "sterowalności". Zaleciłem wykonywanie masażu drugiego biodra. Po kilku dniach spotkaliśmy się ponownie. Stan nogi 'kłutej" w sumie się utrzymał, a druga była o wiele mniej niestabilna. Wykonałem igłoterapię drugiego krętarza. Po kilku dniach otrzymałem informację, że państwo pracują cierpliwie nad biodrami , masując je, że stan powoli ale się poprawia i chora praktycznie wraca do prawidłowej sprawności.

   Nie jestem przekonany, iż nie mieliśmy do czynienia z jakimś uaktywnieniem się choroby podstawowej. Nie jestem przekonany, że zaproponowana terapia nie wplotła się w jakiś głębszy proces, którego siła została osłabiona nagłym zderzeniem z wygenerwowanymi w układzie ruchu odruchami. Poprawa stanu, samopoczucia i możliwości poruszania podpowiadają, iż terapia odruchowa narządu ruchu potrafi w znacznym stopniu wesprzeć leczenie podstawowe tudzież chwilami stać się niezastąpioną pomocą. Piszę to w oparciu o pojedyncze doświadczenie, które jednak wiele mi powiedziało. Chętnie dowiem się o innych od kolegów , pacjentów, o ile takowe przemyślenia i doświadczenia posiadacie. Piszcie, proszę.

   Ukłony...

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   wtorek, 26 lutego 2013 10:04
 • sobota, 23 lutego 2013
 • środa, 20 lutego 2013
  • Trochę radiologii dla ciekawskich

   O typach miednicy i wynikających z nich kształtach kręgosłupa już pisałem. Polecam ten tekst, by móc odnieść się do dzisiejszego artykułu.

   Poproszony o wyjaśnianie tego, co widać na czarnobiałych plamach zdjęć rtg, zacznę od krótkiego rysu zdjęcia bocznego kręgosłupa lędźwiowego. Proszę wybaczyć niedoskonałość dorysowanych kolorami podpowiedzi - niestety nie umiem obsłużyć dobrze power pointa.

   Kość krzyżowa (sacrum) pochylona jest w stosunku do pionu i jej górna powierzchnia tworzy dość strome zbocze dla opartego na niej kręgosłupa. Tarcza międzykręgowa pomiędzy piątym kręgiem lędźwiowym a kością krzyżową (X) jest względnie cienka z założenia. Dzieje się tak dlatego, iż w ten naturalny sposób ewolucja wyeliminowała nadmiernie ruchomą poduszkę pomiędzy najbardziej obciążanymi kręgami. Takie pochylenie kości krzyżowej powoduje, że siła Q działająca na ostatni kręg lędźwiowy może dla rozjaśnienia zostać rozłożona na dwie: ściągającą F. i dociskającą F.. .Im bliżej Q do F. tym więcej muszą się napracować struktury tylnej części kręgosłupa oraz więzadła stawów krzyżowo - biodrowych ( /// ). Kąt alfa jest więc decydującym o konsekwencjach określonego typu miednicy oraz kręgosłupa.

   Linia L wskazuje w tym przypadku na tzw. zrównoważony kręgosłup, trzeci kręg lędźwiowy ustawiony jest poziomo. Jest to dobry obraz.

   Otoczone zielonym kolorem stawy międzywyrostkowe ( O ) są w tym typie kręgosłupa mocno zwarte i to one są w stanie wywoływać wiele reakcji z tzw. syndromu okołokręgosłupowego lub pseudokręgosłupowego. Ich wrażliwość odpowiada za generowanie zjawisk typu bóle rzutowane, promieniowania i inne.

   To, co widzicie Państwo na zdjęciu jest prawidłowym obrazem kręgosłupa. Nie jest nieprawidłowością. Stanowi o pewnej typologii ruchu, stabilizacji czy też relacji z biodrami ale nie musi boleć...


   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   środa, 20 lutego 2013 17:09
  • Iluzja. O co w tym wszystkim chodzi?

   Nie można przejść obojętnie obok takich słów. Iluzja staje się rzeczywistością... Myślę tu także o iluzji leczenia, z której niejednokrotnie trzeba wyprowadzać pacjentów. Wstrząsającej lektury życzę:

   http://znakownia.blox.pl/2013/02/ILUZJA-o-co-w-tym-wszystkim-chodzi.html

   Otwórzmy oczy i nadawajmy sprawom właściwe nazwy.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   środa, 20 lutego 2013 09:24
 • wtorek, 19 lutego 2013
 • poniedziałek, 18 lutego 2013
 • sobota, 16 lutego 2013
  • Kończyny bioniczne - cd.

   Największe wrażenie robi wypowiedź: dotykasz mnie w okolicę łokcia... a my w barierkach i plastikowych rekach okrywanych rękawiczkami.

   https://www.youtube.com/watch?v=We9O1CJusAU&NR=1&feature=endscreen

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   sobota, 16 lutego 2013 09:36
 • czwartek, 14 lutego 2013
  • Czy wiecie, że... - dziś zaglądamy do Anglii

   " Obaj bracia Hunter, synowie biednego szkockiego chłopa, należą w Anglii do wiodących lekarzy swoich czasów. Wiliam Hunter (1718 - 1783) był w Edynburgu przez trzy lata uczniem Williama Cullena. W 1746 udał się do Londynu i wygłaszał tam prywatne odczyty z zakresu anatomii i chirurgii. Stał się wiodącym położnikiem londyńskim. Jego głównym dziełem jest atlas poświęcony macicy ciężarnej (1774). W 1768 utworzył słynny teatr anatomiczny i muzeum. Kształcił tam najlepszych angielskich anatomów i chirurgów, między innymi swego brata Johna, który przybył do Londynu w 1748r.

   John Hunter otrzymał wykształcenie u wielkich chirurgów - Williama Cheldena i Percivala Potta. Jako nauczyciel przyciąga wielu wiodących później chirurgów i anatomów Wielkiej Brytanii i Ameryki Północnej. Są między innymi John Morgan, Edward Jenner i William Lynn."

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   czwartek, 14 lutego 2013 14:04
 • poniedziałek, 11 lutego 2013
  • Rusza druga część cyklu DOOKOŁA AIKIDO - szczegóły poniżej

    

    

   Projekt Edukacyjny BANG zaprasza na drugą edycję cyklu szkoleniowego

   DOOKOŁA

    AIKIDO

   Terminy sesji:

   Spotkanie 1: 30.03.2013r,

   Spotkanie 2: 13.04

   Spotkanie 3: 27.04

   Spotkanie 4: 11.05

   Spotkanie 5: 25.05

   Spotkanie 6: 8.06

   Spotkania odbywać się będą w godzinach: 13:00 – 16:30 z przerwą 15 min.

    

   Tematyka sesji:

   1. Wstęp.
       Budowa narządu ruchu- wiadomości ogólne.
       Język japoński w zarysie. Liczebniki w aikido.
    
   2. Barki w aikido
       Komendy i zwroty. Zwroty grzecznościowe.
    
   3. Ręce w aikido.
       Ataki w aikido. 
       Atemi i ręka w znakach.
    
   4. Kolana w aikido. 
       Nazwy technik w aikido.
    
   5. Stopy w aikido
       sushi i pałeczki – historia i dzień dzisiejszy
    
    
   6. Biodra w aikido, budowa, funkcje, zależności.
       Biodra w znakach.
       Aikido w znakach

    

   Miejsce:

    Tanren Dojo, Warszawa, ul. Lanciego 12 (www.tanren.pl)

   Warunki uczestnictwa:

   - mailowe potwierdzenie uczestnictwa oraz wpłata na konto 02 1160 2202 0000 0000 1415 4135 z dopiskiem DOOKOŁA AIKIDO do dnia 15 III 2013 – cena 370 zł, późniejsze zgłoszenia 400zł, mail: aoi@o2.pl

   - w przypadku rezygnacji wcześniej niż 1 tydzień przed zajęciami możliwy zwrot 50% wpłaconej   kwoty,  przy późniejszej rezygnacji wpłata nie będzie zwracana,

   - uczestnictwo w pojedynczym spotkaniu 100zł.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   mocushle
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 11 lutego 2013 15:02

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny