gajowiec.pl - nowości i publikacje * news and articles

Mój świat, moja pasja, moje rozumienie przyczyn i metod leczenia schorzeń, które powodują ból oraz inne dolegliwości.

Wpis

poniedziałek, 15 listopada 2010

Holistyczna koncepcja leczenia człowieka, a terapia ustawień systemowych – propozycja dyskusji - ciąg dalszy.

...Od tego momentu kobieta rozpoczęła rozmowy z matką i ojcem, gdyż – jak sama się wyraziła - czuła, że czegoś nie mówią, pomiędzy nimi jest jakaś tajemnica i niedopowiedzenie...

***

W rozmowach z ojcem, który do tego czasu traktowany był w rodzinie, jako czarna owca, córka dowiedziała się, iż pomiędzy nią a jej trzynaście lat starszą siostrą było jeszcze jedno dziecko, które - według matki - zostało stracone dla rodziny w wyniku poronienia, ale ojciec ujawnił inną wersję tego zdarzenia. To była aborcja, o której to zdecydowała sama matka, bez porozumienia z ojcem. Czy zbieżnością można nazwać fakt, iż pomiędzy dwoma synami starszej siostry jest także różnica 13tu lat i pomiędzy nimi było także dziecko, które zostało stracone na drodze naturalnego poronienia? Młodszy syn siostry także wykazywał objawy dużej alergii, utrudnionej koncentracji na czynnościach, do których wdraża szkoła - czytanie, pisanie, odrabianie lekcji, swojego rodzaju pracowitość i systematyczność. Starszy syn wiódł dotąd życie, które nazwalibyśmy oscylującym ku staczaniu się (próby narkotyzowania się, alkohol, niestałość pracy itd). Kobieta, o której mowa, zdecydowała się na udział w sesji terapii ustawień. Samej sesji nie będę omawiał, gdyż jej przebieg czy sens nie należą do przedmiotu. W kilkanaście dni po odbyciu sesji w rodzinie zaczęły się pojawiać zdarzenia, które zadziwiały wszystkich jej członków. Doszło do dziwnie mocnego zbliżenia ze sobą sióstr, ojciec "zbliżył' się do swoich córek, a nawet poprawie uległy jego relacje z żoną. Młodszy syn siostry nagle zaczął proponować matce samodzielne czytanie zadań domowych i odrabianie lekcji, zanikły także praktycznie wszystkie objawy alergiczne. Kobieta, o której piszę, relacjonuje całkowite ustąpienie wszelkich objawów alergicznych. Po kilku miesiącach organizm przeszedł proces czyszczenia się (z toksyn? leków zmagazynowanych w tkankach?), objawiający się pękaniem skóry, krwistymi ranami na skórze, co jednak samoczynnie ustąpiło. Matka nadal utrzymuje wersję, iż dziecko zostało utracone poronieniem. Jej stan się wydaje pogarszać. Bóle kolan, bioder, zawroty głowy połączone z wymiotami, poczucie rezygnacji. Córka postanowiła nie naciskać ale wydaje się, iż proces zdrowienia systemu spycha matkę "do narożnika", wymuszając jakoby na niej wypowiedzenie prawdy. Opór powodowany strachem przed przyznaniem się powoduje nasilanie się dolegliwości wegetatywnych.

Próba interpretacji i zaproszenie do dyskusji.

Ustawienia systemowe i ich interpretacja stoją w konflikcie z powszechnie przyjętym sposobem psychoterapii liniowej. Siła i zakres tego procesu nie daje się opisywać terminami typu "wtedy i wtedy" czy też podsumować jednoznacznie jego efekty. Wypowiadane przez uczestników zdania mają na celu wypełnić treścią wybaczenia, przyjęcia i pojednania wewnątrz systemu - rodziny. Ustawienie wskazuje zazwyczaj na to, kogo w nim brakuje do wyrównania "nierówności" płynnego funkcjonowania rodu.

Matka trzyma się uporczywie kłamstwa, co stanowić może źródło "rdzewienia" systemu. Ojciec otwiera prawdę, wprowadza ją do rodziny, zbliża go to z tymi, do których mu najbliżej - dzieci. Niepogodzony z decyzją matki oddalił się od niej na tyle, by żyć w jednym mieszkaniu oddzielnym życiem. Po ujawnieniu prawdy zaczyna wracać do rodu, do córek, do wnuków. Rodzina zdrowieje, jej członkowie zdrowieją także w kategoriach rozumienia zdrowia przez oficjalną medycynę. Ustępują objawy leczone dotychczas za pomocą silnych leków (leczone bezskutecznie). Holizm obejmuje dostęp do człowieka ze wszystkich możliwych stron. Także od strony funkcji jego rodziny, wpływu zdarzeń z przeszłości na wydarzenia obecne oraz możliwość leczenia ich / uzdrawiania za pomocą aktów wybaczania, miłości i akceptacji. Rozumując więc tymi kategoriami terapię ustawień systemowych uznać należy jako jedną z form terapii modelu holistycznego.

kontakt: www.gajowiec.pl, gabinet@gajowiec.pl, tel. 0602 786 988

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
mocushle
Czas publikacji:
poniedziałek, 15 listopada 2010 17:28

Polecane wpisy